جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سالیان اخیر، جراحی آندوسکوپی سینوس در مشهد مورد توجه بسیاری از جراحان قرار گرفته است. در گذشته عمل آندوسکوپی توسط برش های خارجی انجام می شد و جراح تنها با استفاده از گاز و پانسمان خونریزی بیمار را کنترل می کرد که در این حالت بیمار ناراحتی و درد زیادی را تحمل می کرد اما امروزه با استفاده از تجهیزات پیشرفته، درمان سینوزیت با جراحی آندوسکوپی سینوس براحتی قابل انجام است.

در ادامه با همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم…

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس یکی از شناخته شده ترین و پیشرفته ترین عمل ها برای درمان سینوزیت بینی و رفع انسداد سینوس ها، مشکلات مخاطی و سایر محسوب می گردد.

 

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس برای درمان سینوزیت بینی

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس برای درمان سینوزیت بینی

 

ابزار این جراحی آندوسکوپ است، وسیه ای فلزی و ظریف که یک دوربین تلسکوپی به سر آن متصل است و توسط جراح داخل سوراخ های بینی قرار داده می شود و از این طریق می تواند سینوس ها و داخل بینی را ببیند و آنها را بررسی نماید. طبق گفته دکتر الهام آذرنوش متخصص گوش و حلق و بینی در مشهد ، پزشک می تواند با استفاده از این دستگاه به قسمت های داخل بینی دسترسی پیدا کرده و مشکلات را رفع نماید.

 

امروزه عمل آندوسکوپی سینوس، با حداقل پانسمان ، کمترین میزان درد و دوره نقاهت کوتاه انجام پذیر است.

 

درصد بسیار بالایی از مشکلات بینی خصوصا بیماری های مخاطی که احتمال آن می رود در MRI یا سی تی اسکن به خوبی مشخص نباشد، براحی با آندوسکوپ قابل تشخیص است. ویژگی دیگر آندوسکوپ نسبت به سایر روش های رادیولوژی و تصویربرداری، عدم نیاز به پرتوهای مضر است. بنابراین برای همه بدون مشکل قابل استفاده است و حتی خانم های باردار نیز بدون نگرانی می توانند از این روش استفاده کنند.

 

 

آندوسکوپی سینوس به چه دلایلی انجام می شود؟

عمل آندوسکوپی سینوس ممکن است به دلایل زیر انجام شود:

 • گرفتگی دهانه سینوس ها
 • عود سینوزیت
 • اختلال در تخلیه ترشحات و تهویه سینوس
بیشتر بخوانید  آشنایی با عوارض عمل بینی و 7 نکته طلایی پس از رینوپلاستی

اسنداد سینوس ها می تواند به دلیل تورم مخاط بینی ناشی از عفونت، حساسیت، تنگی مجرای خروجی سینوس، انحراف تیغه میانی بینی و یا انسداد پولیپ بینی همراه باشد.

 

روش جراحی آندوسکوپی سینوس چگونه است؟ آیا آندوسکوپی بینی درد دارد؟

در این روش جراحی بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که در بی حسی موضعی ناحیه اطراف بینی و حفره های سینوس بی حس می شود. بیهوشی عمومی به معنای این است که با استفاده از داروهای بیهوشی بیمار به خواب رفته و در حین عمل هیچ دردی را احساس نمی کند.

 

روش جراحی آندوسکوپی سینوس

سپس توسط آندوسکوپ و دوربینی که به آن وصل می شود امکان بررسی و مشاهده سینوس ها با کیفیت بالا و بزرگنمایی فراهم می شود. پس از بررسی مشکلات سینوس از جمله انسداد طبیعی و یا پولیپ بینی توسط ابزار ایمن از بینی خارج می شود.

 

هدف از جراحی آندوسکوپی سینوس شناسایی کانال های ارتباطی سینوس ها به بینی و بزرگ کردن کانال ها و منافذ تنگ می باشد در این حالت امکان خروج ترشحات و مخاط سینوس به بینی فراهم می گردد.

 

این جراحی یکی از موثرترین و ایمن ترین روش ها برای درمان انسداد سینوس ها است. در صورت نیاز برای صاف کردن تیغه میانی بینی و همچنین شاخک های بینی از ابزارهای کاربردی و ویژه ای استفاده می شود. لازم بذکراست در این جراحی هیچ برشی بر روی بینی ایجاد نمی شود و عملیات جراحی تنها از داخل سوراخ های بینی انجام می شود بهمین دلیل بیمار می تواند پس از عمل آاندوسکوپی سینوس در همان روز از بیمارستان و یا کلینیک مرخص شود.

 

تفاوت عمل آندوسکوپی سینوس با سایر عمل ها

با توجه به اینکه در جراحی آندوسکوپی تنها دهانه سینوس گشادتر می شود و فقط بخشی از بینی و سینوس که دچار مشکل است تحت جراحی قرار می گیرد بنابراین از آسیب به بافت سالم بینی که باعث اختلال در حرکت مخاط بینی می گردد جلوگیری می کند. این اصلی ترین تفاوت جراحی آندوسکوپی با سایر روش های جراحی سینوس است.

 

معرفی انواع جراحی سینوس

اغلب افراد در هر سمت صورت خود چهار سینوس دارند که در محموع هشت سینوس در اطراف صورت وجود دارد. عمل آندوسکوپی سینوس را می توان بر روی همه سینوس ها از جمله اتموئید، اسفنوید، ماکسیلاری و سینوس پیشانی انجام داد.

سینوس های اتموئید مابین چشم ها قرار دارند، سینوس های اسفنوید یا پروانه ای در مرکز سر قرار گرفته اند، سینوس ماکسیلاری در گونه قرار دارد و در نهایت سینوس پیشانی هم مشخصا در پیشانی قرار دارند.

معرفی انواع سینوس - جراحی آندوسکوپی سینوس

ممکن است بعضی از افراد بدلیل تفاوت در آناتومی بدن خود بعضی از سینوس ها را نداشته باشند. سینوزیت یک یا بعضی از این سینوس ها را می تواند درگیر کرده و تحت تاثیر قرار دهد بهمین دلیل لازم است برای بررسی نشانه ها و شناسایی علامت های بیماری، معاینات آندوسکوپی سینوس در مطب پزشک انجام شده تا با گرفتن سی تی اسکن، سینوس های متلهب و آنهایی که نیاز به بازشدن و رفع انسداد دارند مشخص گردد.

بیشتر بخوانید  درمان کبودی چشم بعد عمل بینی

 

چطور باید آمادگی قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس را پیدا کنیم؟

در اغلب موارد جراحی آندوسکوپی به صورت سرپایی در بیمارستان انجام شده و نیاز به بستری بعد از عمل نمی باشد.

بهتر است قبل از جراحی شرح سابقه ای از بیماری ها و حساسیت های دارویی خود را به پزشک خود اعلام کنید. توجه داشته باشید قبل از عمل جراحی یکسری آزمایشات، پزشک برای شما تجویز خواهد کرد که میبایست آنها را انجام داده و در روز عمل نتیجه آزمایشات را همراه خود داشته باشید.

همچنین پزشک مصرف دارو برای کاهش التهاب را برای شما تجویز خواهد کرد که لازم است طبق دستور پزشک آنها را مصرف نمایید. استعمال سیگار قبل از جراحی می تواند بر نتیجه عمل تاثیرگذار باشد و بهبودی را با تاخیر همراه می سازد بهمین دلیل سیگاری ها باید مصرف دخانیات را یک ماه قبل از عمل جراحی ترک کنند. مصرف داروهایی مثل آسپرین و ادویل که موجب افزایش احتمال خونریزی می شود ممنوع است.

 

بعد از عمل سینوس چه باید کرد؟

۱۱ توصیه مهم برای مراقبت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

برای اینکه نتیجه مطلوبی از عمل آندوسکوپی سینوس بگیرید، مراقبت های بعد از این جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. مدت زمان بهبودی پس از عمل آندوسکوپی سینوس حدودا دو هفته است که در این مدت لازم است تمامی نکته های گفته شده را با دقت انجام دهید تا سریعتر بهبود پیدا کنید :

 1. به حالت نیمه نشسته استراحت کنید و زمان خواب از چند بالش استفاده کنید، این کارها به کاهش ورم بینی و صورت کمک می کند.
 2. از یک دستگاه مرطوب کننده جهت حفظ رطوبت سینوس و بینی در محل خواب و استراحت خود استفاده کنید.
 3. تا جای ممکن هوای خانه را تمیز و پاک نگاه دارید.
 4. استفاده از کمپرس سرد بعد از عمل جراحی توصیه می شود. می توانید کمپرس سرد را بر روی یکی از دو چشم خود قرار دهید تا درد کاهش پیدا کند.
 5.  پانسمانی که برای جمع کردن ترشحات زیر بینی قرار داده می شود را مرتبا باید تعویض کنید.
 6. برای تمیزکردن داخل بینی به هیچ عنوان از هر نوع دستمال استفاده نکنید. برای این منظور بهتر است یک دستمال زیر بینی قرار دهید.
 7. در صورت احساس سرماخوردگی از داروهای ضداحتقان که پزشک تجویز نموده استفاده کنید.
 8. از خم و راست شدن و بلندکردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 9. زمان استفاده از کامپیوتر یا موبایل زاویه سر و صورت را به سمت بالا قرار دهید و صورت خود را تحت هیچ شرایطی به سمت پایین خم نکنید.
 10. ورزش های سنگین و هوازی در طول دوره بهبودی نباید انجام داد اما می توانید روزانه پیاده روی داشته باشید.
 11. برای تمیزکردن زخم ها بهتر است گوش پاک کن و محلول پراکسید استفاده کنید. بعد از تمیز کردن داخل بینی می توانید از پمادی که برای شما تجویز شده و با استفاده از یک گوش پاک کن تمیز داخل سوراخ های بینی را مرطوب کنید.
بیشتر بخوانید  عوارض عمومی جراحی بینی

 

آشنایی با عوارض جراحی آندوسکوپی سینوس

سینوس ها در مجاورت اعضاء حیاتی و مهم بدن مانند مغز و چشم ها قرار دارند؛ بنابراین عمل آندوسکوپی حساسیت بسیار بالایی داشته و از این رو باید در انتخاب پزشک ماهر و با تجربه جهت انجام جراحی آندوسکوپی سینوس در مشهد بسیار با دقت عمل نمود چرا که هر چقدر جراح مهارت و تجربه بالاتری داشته باشد عوارض این جراحی به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

عوارض جراحی آندوسکوپی سینوس

عوارض عمل آندوسکوپی سینوس بسیار کم و گذراست و شامل موارد زیر می شود :

 • خونریزی حفیف پس از عمل آندوسکوپی معمولا به مدت ۳ الی ۵ روز کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • در روزهای ابتدایی پس از عمل آندوسکوپی مقداری فشار و درد سیسنوسی مورد انتظار است.
 • ممکن است تا یک هفته پس از عمل همواره احساس خستگی شدید داشته باشید که طبیعی است و بهتر است برای بهبودی کامل، مرخصی یک هفته ای از محل کار خود را در نظر بگیرید.
 • ترشحات بینی و گرفتگی یا انسداد بینی از عارضه هایی است که در هفته نخست تجربه خواهید کرد که پس از گذشت زمان حدود ۲ تا ۳ هفته ای به مرور رفع خواهد شد.

محاسبه و تعیین هزینه جراحی آندوسکوپی سینوس در مشهد بر چه اساس است؟

مانند بسیاری از عمل های دیگر، همواره یکی از دغدغه های متقاضیان عمل آندوسکوپی سینوس، پرداخت هزینه آن است. با توجه به اینکه آندوسکوپی سینوس ممکن است با هدف تشخیص بیماری و یا با هدف درمان بصورت جراحی انجام گیرد ، هزینه انجام آن هم متغیر خواهد بود.

 

عواملی که می تواند در محاسبه و تعیین هزینه عمل آندوسکوپی سینوس تاثیرگذار باشد شامل موارد زیر خواهد بود :

 1. میزان پیشرفت بیماری و حادبودن مشکل سینوس ها
 2. دستمزد جراح
 3. هزینه مطب، کلینیک یا بیمارستان
 4. داروها و ابزارهایی که در عمل مورد استفاده قرار می گیرد.

 

https://www.uofmhealth.org/health-library/hw59870 : منبع

 

دکتر الهام آذرنوش فلوشیپ فوق تخصصی رینولوژی
جراحی زیبایی بینی و صورت و اندوسکوپی سینوس

دکتر الهام آذرنوش جراح آندوسکوپی سینوس در مشهد

اینستاگرام دکتر آذرنوش : 👈  dr.elhamazarnoush@

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.