جراحی بینی و بارداری چه ارتباطی با یک دیگر دارند؟

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > جراحی بینی و بارداری چه ارتباطی با یک دیگر دارند؟
بارداری و عمل بینی

جراحی بینی و بارداری چه ارتباطی با یک دیگر دارند؟

در حال حاضر، به خصوص در دهه جدید بیشترین آمار جراحی، مربوط به جراحی‌های زیبایست که در آن عموما افراد ناراضی از چهره و بدن خودت، خود را به دست و تیغ جراحان می‌سپارند تا به ایده‌آل ذهنی خود نزدیک شوند. یکی از پر تکرارترین جراحی‌ های زیبایی، جراحی بینی در مشهد است. این مقاله به بررسی جراحی بینی پرداخته و در ضمن گریزی به جراحی بینی و بارداری زده‌‍ است.

 

بینی

بینی یا دماغ زائده‌ی بیرون زده‌ی صورت است که وظیفه آن تامین هوای مورد نیاز شش‌هاست. بینی علاوه بر اینکه ورودی اولیه و اصلی هوای بدن است، وظیفه فیلتر کردن هوایی ورودی و حذف غبارات آن ‌را هم بر عهده دارد. بینی تشکیل شده از استخوان، غضروف و پوست است. بینی یا دماغ، زیر چشم و بالای دهان در موازات دو گوش قرار گرفته است و دارای دو سوراخ است. بینی دارای دو قسمت خارجی و داخلی است که در ادامه توضیحات آن آمده‌ است.

 

بخش خارجی بینی: همین بخش قابل مشاهده در صورت است که از بالای لب و بیرون شروع می‌شوند و تا

 

بالا زیر چشم ادامه می‌یابد. خود این بخش نیز از دو قسمت تشکیل شده است که بخش اول، بخش غضروفی

 

است که پایین‌ترین بخش خارجی را شامل می‌شود و بخش دوم، بخش استخوانی است که از قسمت

 

استخوانی و اضافه پشت فک بالا تشکیل شده است.

بخش داخلی بینی(حفره بینی): در واقع این بخش دو سوراخ بینی است که سوراخ توسط پرده‌ای به نام

 

دیواره میانی بینی به دو قسمت تقسیم شده‌است. این سوراخ‌ها از پایین به بالا کوچک می‌شوند و مسیر

 

اصلی ورود هوا به بدن هستند.

بارداری و فرد باردار

با تعریف دقیق علمی بارداری یا حاملگی وضعیتی است که در آن، در رحم یک جنین وجود داشته‌باشد. به فردی که این جنین در رحم اوست حامله یا باردار می‌گویند. این حالت در اغلب پستانداران و در بعضی از ماهی‌ها وجود دارد. حاملگی انسان حدودا نه ماه طول می‌کشد. نه ماه زمان زیادی است و طبعیست که در این ایام اتفاقاتی برای انسان  بیوفتد. البته نگارنده امیدوار است به جر اتفاق خوب حادثه‌ای دیگر رخ ندهد. اما ممکن است در این دوره فرد باردار نیازمند به عمل جراحی و مخصوصا عم جراحی بینی شود. حال سرانجام وی چه می‌شود و چه باید بکند؟ در ادامه این موضوع مورد بررسی و تحقیق قرار می‌ گیرد.

بیشتر بخوانید  مراقبت های ضروری بعد از عمل لیفتینگ صورت

 

جراحی بینی و انواع آن

عملی است عموما به خاطر زیبایی و در مواردی هم برای رفع نقص. در طی این عمل جراحی، یک متخصص جراح پلاستیک غضروف و استخوان بینی را ساییده یا برش زده تا حالت آن را اصلاح کند و به حالت ایده آل بیمار نزدیک نماید. این عمل به سه دسته تقسیم می‌شود که هر فرد مراجعه کننده خارج از این سه حالت نیست. این سه حالت عبارت‌ اند از:

 

عمل زیبایی: این نوع از عمل جنبه درمانی ندارد و صرفا به دلیل میل شخصی فرد متقاضی که از بینی خود

 

راضی نیست، انجام‌ می‌شود.

عمل ترمیمی: این عمل برای رفع مشکلات و اختلالات بینی است. این مشکلات و نواقص شامل بسته شدن

 

راه تنفس، خر و پف، مشکلات تنفسی و انحراف است که ممکن است به دلایل مختلف از جمله وراثت و

 

صدمه ایجاد شوند و یا حاصل انجام عمل قبلی است. شیوه عمل با صلاح دید کامل پزشک مشخض می‌شود.

عمل زیبایی و ترمیمی: در این نوع از عمل، فرد ضمن رفع مشکلات بینی خود، ظاهر آن را هم تغییر می‌دهد در

 

واقع با یک تیر دو نشان را می‌زند.

عوارض عمل بینی

این عمل جراحی مشایه سایر عمل‌ها عوارضی دارد که ممکن است در شما نمایان شود یا نشود. در زیر نگاهی به این عوارض انداخته شده‌است تا با آنان آشنایی نسبی داشته باشید.

 

باقی ماندن اثر زخم
درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی
بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
کرختی پوست
کوچکی سوراخ های بینی
مرگ در اثر ماده بیهوشی
افزایش تنفس دهانی
تنفس سخت از راه بینی
کاهش حس بویایی
خون دماغ شدن مکرر
سوراخ شدن تیغه‌ بینی

جراحی و بارداری

انسان از فردای خود هیچ اطلاعی ندارد پس همیشه احتمال وقوع حوادث وجود دارد. دوران بارداری به سبب طولانی بودن خود و حساس‌تر بودن بدن مادر دوران پر خطر و پر استرسی است زیرا علاوه بر مادر، کودک وی هم باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در سرما خوردگی مادر از هر دارویی نمی‌شود استفاده کرد چون ممکن است کودک در رحم با آن سازگاری نداشته باشد. حال ممکن است در دوران شیرین و حساس بارداری مسئله عمل جراحی بینی پیش بیاید. حال تکلیف چیست؟ برای بررسی این موضوع دو نگرش متفاوت وجود دارد و آن ‌هم پیرامون اجباری یا اختیاری بودن عمل است. منظور از اختیاری بودن صرفا اشاره به این دارد که عمل در حال حاضر هیچ ضرورتی ندارد و منظور از اجباری بودن لوزوم انجام عمل در دوران بارداریست. این اتفاق امری بسیار  ساده است که در هر دو حالت رخ می‌دهد. به عنوان مثال تمام برنامه‌ریزی های لازم جهت انجام عمل جراحی بینی نظیر مشاوره با دکتر، انجام آزمایشات و رزرو اتاق عمل را انجام داده است که ناگهان متوجه بارداری ناخواسته خود می‌شود و یا مادر حامله‌ای که بر اثر یک حادثه نیازمند انجام عمل بینی شده‌است. هر یک از نگرش‌ها را به طور جدا بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید  بیهوشی عمومی به چه صورت انجام می گیرد؟

 

عمل اختیاری بینی در دوران بارداری

در این نگرش، شما هیچ راهی جز موکول کردن عمل جراحی به بعد از زایمان ندارید زیرا پرتکل‌های پزشکی اجازه انجام عمل جراحی غیز ضروری نظیر جراحی بینی یا رینوپلاستی را به فرد باردار نمی‌دهد. زیرا ممکن است جنین در رحم نسبت به آرامش‌دهنده‌ها و دارروهای بیهوشی واکنش منفی نشان دهد و جنین به خطر بیوفتد. در این حالت چاره‌ای جز موکول کردن عمل جراحی به دوران پسا بارداری را ندارید. اما اسن دوران پسا بارداری چه زمانی‌ است؟ این دوران بسته به صلاح دید پزشک زنان زایمان و پزشک جراح پلاستیک شما بستگی دارد اما نرم جهانی آن می‌گوید شش ماه بعد از فارغ شدن، می‌توانید برای عمل جراحی بینی اقدام کنید اما اگر خیلی عجله دارید بعد از دو ماه هم می‌توانید به سمت جراحی بروید. در اینجا نیاز است که این نکته ذکر شود در این زمان هم چالش‌ها و مراقبت‌های خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. به عنوان مثال بعد از خروج از اتاق عمل تا حداقل ۱۲ ساعت نباید به کودک خود شیر بدهید.

 

عمل اجباری بینی در دوران بارداری

این اتفاق یه ندرت پیش می‌آید ولی اجتناب ناپذیر نیست. در این شرایط تیم پزشکی درباره شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. در بعضی مواقع مانند شکستگی خفیف بینی که امکان انتقال جراحی به دوران پسا بارداری وجود دارد، عمل به عقب می‌افتد اما گاهی‌ وقت‌ها مادر هم در تنفس دچار مشکل حاد می‌شود در این حالت با مشورت گروه پزشکی و با نظرت کامل دو تیم جراحی بینی و پزشک زنان، عمل جراحی انجام می‌شود هر چند متاسفانه ریسک صدمه دیدن نوزاد در این عمل وجود دارد.

بیشتر بخوانید  هزینه جراحی زیبایی بینی؛ عمل بینی در مشهد در سال 98

حالت دیگر ماجرا زمانی است که مادر بینی‌ خود را عمل کرده‌است و حال می‌خواهد باردار شود. این اتفاق به چه صورت رخ خواهد داد؟ این مسئله نسبت به مسئله قبلی ساده‌تر است زیرا دیگر دارو‌های سنگین و عمل جاحی در پیش نیست و صرفا یک‌ سری مراقبت فیزیکی از بینی انجام می‌شود. برای بارداری بعد از عمل جراحی شما باید زمان حدود یک ماه را سپری کنید هر چند تعیین دقیق این زمان بسته به نظر پزشک زنان و جراح بینی در مشهد دارد. نکته قابل ذکر این است که هر چه فاصله بین عمل جراحی بینی و بارداری بیشتر باشد بهتر است.

 

سخن پایانی

جراحی جز درمان‌های پزشکی است که امرزوه بسیار رایج هستند. در حال حاضر و بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت، عمل‌های زیبایی در دنیا جز پنج جراحی با بیش‌ترین تکرار هستند و بنابر اعلام این سازمان برای ایران، عمل‌های جراحی زیبایی از لحاظ تعداد دفعات در صدر عمل‌ها قرار دارد. این عمل دارای انواع گوناگونی ‌است که قبل‌تر به آن اشاره شد و پیرامون اثرات این بیماری هم صحبت شد. این عمل جراحی هم مانند سایر عمل‌های جراحی گاها عواقبی دارد و بهتر است قبل از هرگونه اقدام ابتدا از مشاورین و متخصصان حتما مشاوره و راهنمایی بگیرید.

دوران بارداری دورانی شیرین و پر استرس است. حال ممکن است به سبب گردش روزگار، بارداری با عمل بینی هم زمان شوند، حال چه باید کرد؟ جواب این پرسش و سایر پرسش‌های مشابه در مقاله ذکر شد. در انتها لازم به ذکر است که قبل از هر کاری در دوران بارداری ابتدا با پزشک زنان و زایمان خود و همچنین متخصص زیبایی‌تان مشورت نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای خود بگیرید. چون بدن مادر مسئول رشد و نمو نوزاد هم است ممکن است این عمل بدن مادر را ضعیف کند. پس بهتر است اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید حتما به فکر رژیم غذاییتان باشید و به آن بیشتر اهمیت بدهید.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.