آشنایی با عوارض عمل بینی و ۷ نکته طلایی پس از رینوپلاستی

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > مشکلات جراحی بینی  > آشنایی با عوارض عمل بینی و ۷ نکته طلایی پس از رینوپلاستی
عوارض عمل بینی

آشنایی با عوارض عمل بینی و ۷ نکته طلایی پس از رینوپلاستی

رینوپلاستی از شایع‌ترین و مهم‌ترین نوع از جراحی‌هاست که بسیاری از افراد کورکورانه و بدون اطلاع از عوارض عمل بینی به سمت آن روی می‌آورند و بینی خود را به تیغ جراحان می‌سپارند. جراحی بینی نیز همانند سایر جراحی‌ها طبعاتی به همراه دارد و لازم است که حتما قبل از عمل زیبایی بینی از اثرهای جانبی و عوارض آن اطلاع داشته باشید.

 

بسیاری از عوارض عمل بینی عمومی می‌باشد و برای همه کسانی که بینی خود را عمل کردند ممکن است پیش بیاید، اما بعضی دیگر فقط در شرایط خاص ممکن است خود را نشان دهد. همچنین بسیاری از مشکلات و نارضایتی‌ها پس از عمل بینی مربوط به شکل ظاهری و نارضایتی بیمار از تغییرات بینی خود می‌باشد.

 

اقدامات لازم برای قبل از عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی

قبل از این‌که عمل بینی انجام شود لازم است تا چند جلسه به پزشک جراح خود مراجعه کنید و در مورد عوامل مختلفی که امکان تاثیر گذاشتن بر روی نتیجه کار را دارند و همچنین در مورد عوارض رینوپلاستی ، مزایای جراحی بینی و چگونه انجام جراحی بینی صحبت کنید.

از آن‌جایی که بعد از انجام عمل بینی دیگر بازگشتی وجود ندارد حتما در مورد فرم بینی خود با پزشک جراح صحبت کنید و انتظارات خود را به طور شفاف و واضح برای جراحتان مطرح کنید تا جراح بتواند شما را به درستی راهنمایی کند. همچنین جراح نیز به شما آمادگی لازم را برای جراحی بینی خواهد داد و به شما توضیح می‌دهد که کدام یک از خواسته‌های شما شدنی است.

پس از آن‌که در مورد کیفیت عمل جراحی آگاهی لازم را به دست آوردید لازم است که سوابق پزشکی خود را برای پزشک بازگو کنید. یعنی دکتر شما باید در مورد داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید و یا دچار بیماری خاصی هستید، مطلع شود.

پس از آن تحت معاینه بالینی قرار خواهید گرفت یعنی جراح نتیجه آزمایش خون و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی شما را معاینه خواهد کرد و سپس جراح می‌تواند با معاینات بالینی به شما چشم‌انداز دقیق‌تری از تغییر شکل بینی بدهد.

بیشتر بخوانید  آیا بعد از جراحی، بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

بعد از معاینه به مرحله عکس‌برداری می‌رسید که شما می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از عمل بینی خود را مقایسه کنید و این کار به عنوان یک ارزیابی از عملکرد جراح شما بعد از جراحی می‌باشد.

 

از مراحل اصلی و ضروری در جراحی بینی آمادگی کامل برای عمل بینی است که گاهی با رعایت نکات بسیار ساده می‌توانید تا حدود زیادی عوارض ناشی از جراحی بینی را کاهش دهید.

 

شما باید دو هفته بعد از جراحی بینی هیچ‌گونه قرصی مصرف نکنید و از مصرف هر گونه نیکوتین خودداری کنید. در طول عمل به دلیل تنفس از دهان، لب‌ها و گلویتان خشک خواهد شد، پس لازم است که به تعداد کافی مرطوب کننده لب و نوشیدنی‌های خنک به همراه داشته باشید. اگر مراحل بالا را به درستی و دقیق انجام دهید، می‌توانید میزان قابل توجهی از استرس را از خود دور کنید و نگرانی‌های بعد از عمل را تا حدودی کاهش دهید.

 

آشنایی با عوارض عمل بینی

همان‌طور که در بالا گفته شد جراحی بینی نیز مانند سایر جراحی‌ها می‌تواند عوارض و طبعاتی را به همراه داشته باشد که این عوارض از شخصی به شخص دیگر و از یک عمل به عمل دیگر کاملا متفاوت می‌باشد.

جراحی بینی اگر توسط مجرب‌ترین و ماهر ترین جراح نیز انجام شود، احتمال بروز عوارض ناشی از

عمل بینی وجود دارد و این احتمال تقریبا بین ۵ تا ۱۰ درصد است.

 

در ادامه به هفت مورد از عوارض عمل بینی اشاره خواهیم کرد که جدی گرفتن هر کدام از عوارض زیر می‌تواند علاوه بر کاهش زمان درمان موجب افزایش سلامتی فرد نیز شود :

 

۱) کاهش حس بویایی

کاهش حس بویایی

حس بویایی از حس‌های پنج‌گانه و لازمه زندگی روزمره است که بدون شک کاهش حس بویایی از مهم‌ترین عوارض رینوپلاستی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد پس از عمل بینی نسبت به این مورد ابراز ناراحتی می‌کنند ولی لازم است بدانند که عمل جراحی بینی بیرون از محدوده‌ی اعصاب و حس بویایی انجام می‌شود و کاهش حس بویایی یک عارضه دائمی نیست و هیچ صدمه‌ای به اعصاب بویایی وارد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید  عوارض عمومی جراحی بینی

معمولا تورم بعد از عمل بینی منجر به کاهش حس بویایی می‌شود چون این تورم از رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب جلوگیری می‌کنند که این عارضه تا برطرف شدن تورم ناشی از عمل ادامه خواهد داشت.

 

۲) تنفس سوت مانند

زمانی که در جراحی بینی، پره‌های بینی خیلی کوچک شده باشد، تنفس سوت مانند مشاهده می‌شود که این عارضه در بینی با سوراخ‌های بزرگ تا به حال دیده نشده است و عموما کسانی از این مورد ابراز ناراحتی کرده‌اند که سوراخ‌های بینی خیلی کوچکی داشته‌اند و از آبریزش بینی آن‌ کلافه شده‌اند.

اگر سوراخ‌های بینی بر اثر عمل جراحی نسبت به قبل متناسب نباشد، معمولا در صورت لزوم برای برطرف شدن عارضه بینی عمل جراحی دوباره انجام می‌شود و در آن از تیغه غضروف بینی برداشته می‌شود و به سوراخ‌های بیش از حد تنگ بینی پیوند زده می‌شود.

 

۳) خون‌ ریزی

از شایع‌ترین عوارض عمل بینی خون‌ریزی است و لازم است بیمارانی که دچار اختلال انعقاد خون هستند از یک هفته تا ده روز قبل از عمل جراحی بینی مصرف آسپرین را قطع کنند تا خون‌ریزی‌ غیر معمول در جراحی رخ ندهد.

همچنین افرادی که مشکل فشار خون دارند امکان خون‌ریزی چند برابر می‌شود و گاهی اوقات نیز در اثر ضربه ناگهانی به بینی و مراعات نکردن ایمنی در زمان شست و شو شاهد رخداد خون‌ریزی خواهید بود. اکثر اوقات این خونریزی‌ها زیرپوستی هستند که ممکن است تا زیر چشم هم نفوذ پیدا کنند

 

۴) نامتقارن بودن سوراخ بینی

نامتقارن بودن سوراخ بینی

نامتقارن بودن سوراخ بینی نیز از دیگر عارضه‌های عمل جراحی بینی می‌باشد که تعدادی از بیماران از نامتقارن بودن سوراخ بینی بعد از رینوپلاستی احساس نارضایتی دارند و از پزشک خود گله‌مند می‌شوند.

بیشتر بخوانید  درمان کبودی چشم بعد عمل بینی

با وجود این‌که جراحان پیش از عمل جراحی بینی نسبت به اندازه‌گیری‌ها بسیار دقیق هستند اما باز هم افرادی شکایت دارند که البته ممکن است این نامتقارنی در اثر تورم ناشی از عمل بینی باشد که با از بین رفتن تورم، نامتقارنی سوراخ‌های بینی نیز از بین می‌رود.

 

۵) گرفتگی بینی

گرفتگی بینی بعد از رینوپلاستی موجب تورم مخاط بینی می‌شود که در ۱۰ درصد افراد این گرفتگی رخ می‎‌دهد. فضا یا راه‌روی بینی توسط دست‌کاری عروق موجب تورم می‌شود که بینی را کوچک یا تنگ می‌کند و به تبع آن عبور و مرور هوا سخت می‌شود و تا مدتی بیمار از طریق دهان نفس می‌کشد که دچار خشکی مخاط دهان می‌شود. اما نیازی به نگران شدن نیست زیرا با برطرف شدن تورم ناشی از عمل مشکلات تنفس دهانی نیز برطرف خواهد شد.

 

۶) چسبندگی

اگر استفاده از آنتی‌بیوتیک بعد از رینوپلاستی موجب درمان عفونت نشود ممکن است این عفونت باعث چسبندگی شود. این عفونت‌ها به دلیل لخته‌های خون باقی‌مانده در بینی می‌باشد که برای جلوگیری از عفونت باید حفره‌های بینی شسته شود تا از تجمع میکروب‌ها و ترشحات جلوگیری شود.

 

۷) تورم یکی از عوارض عمل بینی

تورم صورت از دیگر عوارض عمل جراحی بینی می‌باشد که متاسفانه برای مدت زمان طولانی همراه شما خواهد بود. در روزهای اول مقدار تورم صورت خیلی زیاد می‌باشد اما نیازی به نگرانی نیست زیرا این تورم پس از چند روز استراحت کاهش می‌یابد اما کاملا از بین نمی‌رود و یک تورم بینی و اطراف چشم تا چند هفته روی صورت دیده می‌شود که می‌تواند موجب آزار شما شود. در این صورت باید نکات ایمنی توصیه شده توسط پزشکتان را کامل رعایت کنید تا به روند درمان بهبود ببخشید و زیبایی خود را به دست آورید.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.