جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تلفن تماس

051-38414858

عمل بینی قوزدار

عمل بینی قوزدار چیست و به چند روش انجام می شود؟

پس از انجام عمل بینی قوزدار نتیجه آن را می توانید پس از گذشت مدتی که کامل ورم بینی از بین رود می توان دید. بینی عقابی و استخوانی (وجود قوز روی بینی) می‌ تواند یکی از ویژگی‌ های خانوادگی باشد که بر اثر عومل ارثی به وجود آمده است و یا بر اثر تروما ( ضربه به بینی) ایجاد شود. در مواردی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی ایجاد شده است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف می باشد تا استخوان. یکی از مهم ترین کارهایی که در زمان انجام جراحی بینی در مشهد انجام می شود، برداشتن قوز بینی از روی تیغه بینی می باشد.

قوز یا برآمدگی بینی معمولا شامل سه دسته قوز یا برآمدگی واقعی، کاذب و یا پنهان می باشد. این موضوع که قوز بینی شما جز کدام یک از دسته ها باشد، تعیین کننده کاری که جراح باید در هنگام جراجی انجام دهد می باشد. برای مثال با اصلاح نوک بینی میتوان قوز کاذب بینی را از بین برد. برداشتن یک قوز بینی بسیار بزرگ و بر آمده می تواند تا حدودی در تنفس شما اختلال ایجاد کند، پس وقتی بینی با غور بزرگ توسط یک جراح پرتجربه عمل می شود تعدادی غضروف برای بهبود تنفس بعد از عمل، در بینی گذاشته می شود.

جهت آشنایی بیشتر با جراحی بینی قوزدار و نکات مهم پیرامون آن در ادامه با این مقاله از سایت عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش همراه باشید.

قوز بینی چیست؟

قوز به ناحیه روی بینی که عامل اصلی دغدغه بسیاری از بیماران می باشد، گفته می شود. قوز بینی زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و توجه مخاطب را به خود جلب می کند. قوز معمولاً در محل تلاقی استخوان و غضروف روی پشت بینی قرار دارد و اغلب سبب ایجاد احساس نیاز به جراحی بینی در بیماران می شود.

در صورتی که بینی زیباجو قوز واقعی داشته باشد، باید هم از استخوان و هم از غضروف برداشته شود تا قوز کوچک تر و یا کاملا ناپدید شود. همچنین قوز ها با یک دیگر متفاوت می باشند و می توانند بیشتر استخوانی و یا بیشتر غضروفی باشند.

 

انواع مختلف قوز بینی

قوز بینی سه نوع مختلف دارد که انواع آن شامل موارد زیر می باشد :

  • قوز بینی واقعی
  • قوز بینی کاذب
  • قوز بینی پنهان

تشخیص برای عمل بینی قوزدار

هنگام مواجه شدن با قوز بینی نیاز به معاینه دقیق صورت و بینی بیمار می باشد. برای این کار گاهی جراح از عکس رادیولوژی یا عکس های فوتوگرافیک استفاده می کند و بر اساس آن ها ارزیابی استاندارد وضعیت بیمار را انجام می دهد. این ارزیابی ها و نسبت های مربوط به آن به متخصص امکان می دهد دلیل قوز بینی را مشخص کند.

در اکثر موارد برآمدگی بینی قوزدار در نتیجه بزرگ شدن استخوان و تیغه پشتی بینی ایجاد می شود. در صورتی که در سایر موارد، قوز بینی در نتیجه جلو آمدگی کمتر از مقدار بهینه سر بینی ایجاد می شود. به همین علت لازم است هنگام معاینه بیمار، وضعیت سر بینی فرد نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

پایه بینی از موارد دیگری است که باید برای عمل بینی قوزدار مورد بررسی قرار گیرد. اگر پایه بینی کوچک باشد، در آن زمان احتمالا ظاهر بینی فرد دارای برآمدگی آشکارتری خواهد بود. همچنین معاینه داخلی بینی نیز هنگام بررسی مشکل برای جراحی رفع قوز بینی ضروری است.

در این معاینه می توان وضعیت تیغه و مخروط بینی بیمار را مورد بررسی قرار داد. هنگام اصلاح برآمدگی پشت بینی وجود ناهنجاری در تیغه بینی می تواند بر تغییراتی که برای کاهش اندازه قوز بینی صورت می گیرند تاثیر بگذارد. به همین علت بهتر است وجود این مشکل قبل از انجام عمل بینی قوزدار فرد شناسایی شود.

جراحی بینی قوزدار

روش های رفع قوز بینی

  1. انجام عمل جراحی
  2. تزریق ژل و چربی در بینی

عمل جراحی جهت رفع قوز بینی

جراحی بینی به منظور از بین بردن قوز بینی از درون سوراخ های بینی صورت می گیرد. به گونه ای که برشی در زیر پره بینی و درون کانال های هوایی ایجاد می شود که این برش ها دسترسی جراح را برای رسیدن به استخوان های قوز بینی راحت تر می کند.

به منظور جلوگیری از خون ریزی و کبودی پس از عمل، جراح بسیار آرام این کار را انجام می دهد. بدین صورت که یک برش در زیر پره بینی و درون کانال های هوایی ایجاد می شود.

جراح بینی در ابتدا مقداری از استخوان را می تراشد تا بینی فرم خوبی پیدا کند و در انتها برش ها را بخیه می کند. سپس بینی را با استفاده از آتل سبک و رنگ پوست در جای خود ثابت می کند. اثر بیهوشی پس از عمل کم کم از بین می رود و تنفس عادی خواهد شد. اگر قوز بینی از عوامل ارثی باشد، برآمدگی شامل استخوان نمی شود و به غضروف مرتبط است. از مهم ترین کار ها در عمل جراحی بینی، برداشتن قوز بینی می باشد.

در این موارد جراح باید با ایجاد ساختاری، بینی و فرو رفتگی ها را با یک دیگر همخوانی دهد و در کنار هم زیبایی طبیعی را ایجاد کند. در صورتی که ظاهر بینی نامناسب و یا دارای پوست ضخیم باشد از جراحی بینی استفاده می شود. در مواقعی که بینی فرد شکسته باشد، رفع قوز بینی باید توسط عمل جراحی انجام گیرد.عمل جراحی برداشتن غوز با لیزر اصطلاح درستی نیست و لیزر در این موارد کاربرد ندارد.

بهترین زمان انجام عمل زیبایی برای خانم ها بالای ۱۷ سالگی و برای آقایان بالای 18 سالگی است چرا که رشد بینی در این سنین کامل شده است.

تزریق ژل و چربی در بینی جهت رفع قوز بینی

این نوع روش رفع قوز بینی بدون انجام جراحی و احساس درد و با استفاده از تزریق ژل به بینی صورت می گیرد. امروزه اکثر افراد بیشتر به دنبال روش هایی با هزینه کمتر و مقرون به صرفه هستند تا زیبایی بینی بدون جراحی بینی را تجربه کنند.

استفاده از داروها هیچ تاثیری در زیبایی بینی ندارد و در جلوگیری از قوز یا پنهان کردن قوز بینی کاربردی نخواهند داشت. استفاده از تزریق چربی یا ژل در بینی اگرچه راهی سریع است ولی علیرغم ساده به نظر رسیدن آن خطراتی برای بیمار وجود دارد از جمله عوارض این روش عبارت اند از:

  1. احتمال پرتاب شدن ذرات چربی یا فیلر ( ژل ) داخل عروق و احتمال کوری بیمار. البته این عارضه به روش تزریق هم بستگی دارد ولی گاهی وقت ها به صورت اتفاقی رخ می دهد.
  2. نکروز پوست ( سیاه یا قرمز شدن پوست روی بینی ) که در این صورت باید سریعا مشکل بررسی شود چون یک اورژانس است و عدم انجام اقدام سریع باعث عوارض طولانی مدت مانند گذاشتن بافت جوشگاه ( اسکار ) بسیار بدشکل خواهد شد که بیمار را تا آخر عمر گرفتار می کند و برای درمان آن نیاز به انجام جراحی های متعدد و انتقال پوست از ناحیه پیشانی طی چندین مرحله جراحی به محل بینی است.

در صورت تزریق فیلر یا چربی به داخل بینی اگر خواستید بعدا جراحی کنید حتما جراح خود را قبل از عمل مطلع کنید چون مقدار بسیار مختصر فیلر بسته به جنس آن تا سالها ممکن است در محل باقی بماند و حتی در ظاهر دیده نمی شود ولی بعد از عمل عوارض بدی را به جای خواهد گذاشت.

توصیه دکتر آذرنوش این است که اگر میخواهید عمل بینی را هر زمانی از زندگی خود انجام دهید در بینی فیلر ( ژل ) یا چربی تزریق نکنید.

پس از جراحی بینی قوزدار چه اتفاقی رخ می ‌دهد؟

مثل بقیه اعمال جراحی بینی، شما چند ساعت یا یک روز بعد از عمل جراحی از بیمارستان مرخص می شوید و یک آتل روی بینی شما است که یک هفته بعد برداشته می شود. بعد از برداشتن آتل هم تا چند ماه ورم وجود دارد و نتیجه کامل عمل را بسته به پوست، مدتی بعد از عمل خواهید دید.

تفاوت های جراحی بینی و روش های غیر جراحی

در روش های جراحی بینی کل بینی قابل اصلاح است مثلا قوز و نوک بینی ( تیپ پلاستی ) و کانتور بینی کلا همه اصلاح خواهد شد ولی در روش های غیر جراحی بینی ( تزریق فیلر ) قسمت های محدودی به صورت کاموفلاگ ( جوشاننده ) با ژل یا چربی پوشیده می شود و نیز روش جراحی یک روش مادام العمر است در حالی که تزریق ژل اثری در حدود چند ماه دارد و دوباره زیباجو باید با صرف هزینه آنرا تجدید کند ( البته درد تزریق های مکرر هم به این نکته اضافه می شود ).

ضمن اینکه معمولا انجام مکرر تزریق فیلر در بینی، خود شانس عوارض را بالا می برد ( عوارض در بالا توضیح داده شده است )

نکته بعدی مقدار هزینه است که عمل جراحی با احتساب پول بیمارستان و بیهوشی هزینه بالاتری نسبت به تزریق ژل دارد ولی هزینه ژل اگر فقط یک نوبت تزریق فیلر را در نظر بگیریم، کمتر است.

سخن پایانی

همان طور که در مطلب بالا گفته شد عمل بینی قوزدار نوعی عمل جراحی بینی می باشد که برای رفع برآمدگی و قوز روی بینی انجام می شود که در آن همانند دیگر جراحی های بینی از گچ بینی برای ثابت نگه داشتن فرم بینی استفاده می شود. برای انجام این عمل جراح متخصص باید دقت بسیاری داشته باشد تا بتواند به درستی برش ها را ایجاد و آن ها را بخیه کند.

نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که با جراح خود حتما درمورد مقدار رفع قوز بینی خود صحبت کنید.