آناتومی بینی : کالبدشناسی قسمتهای مختلف بینی

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > آناتومی بینی : کالبدشناسی قسمتهای مختلف بینی

آناتومی بینی : کالبدشناسی قسمتهای مختلف بینی

افرادی که متقاضی جراحی زیبایی بینی هستند ، علاقه مند به دانستن آناتومی بینی و عملکردآن هستند . به این معنی که بينى از چه اجزا وساختمان‌هایی تشکیل یافته است.
بینی ارگان بویایی وجزئی از سیستم تنفسی بیرونی بدن است که با توجه به قرارگیری در مرکز صورت که راه ارتباط با جهان بیرونی است اهمیت بسیار زیادی در زیبایی ظاهری فرد دارد.

عملکرد بینی تصفیه کردن و گرم و مرطوب کردن هوایی است که تنفس می شود و از طرفی مسئول حس بویایی نیز می باشد .

جهت توضیح بهتر ، اجزای بینی را به دودسته خارج بینی و داخل بینی تقسیم‌بندی می‌کنیم .

 

آناتومی بینی بصورت طبیعی به دو قسمت تقسیم می شود:

 

قسمت بیرونی :

آن قسمتی که در ظاهر دیده می شود ومتشکل از پوست و نسج نرم شامل عضله و بافت زیرجلدی است که بر روی اسکلت غضروفی-استخوانی آن قرار گرفته است.یک سوم بالای بینی استخوانی و دو سوم پایین آن غضروفی است.

از لحاظ ظاهری بینی به ۳ قسمت تقسیم می شود که شامل:۱-فاصله میان پیشانی و بینی (بین دو چشم) ۲-پشت بینی ۳-نوک بینی است که هر کدام دارای مشخصات مختلف از لحاظ ضخامت ومیزان وجود غدد چربی در پوست می باشند.

 

باهم هر یک از این قسمت های سه گانه آناتومی بینی را بیشتر مرور می کنیم:

 

۱) یک سوم فوقانی :

قسمت استخوانی بینی از طرفین به دیگر استخوان های صورت و ازبالا به استخوان پیشانی متصل هستند.در زیر این استخوانها به غضروف های جانبی فوقانی می چسبد و در حقیقت با آنها همپوشانی دارند.

بیشتر بخوانید  مراحل آماده شدن برای عمل جراحی زیبایی بینی

در شکل زیر قسمت استخوانی با رنگ قرمز نشان داده شده است و بلافاصله چسبیده به آن غضروف های جانبی فوقانی قرار دارند.

 

 

rhinoplasty_anatomy05 rhinoplasty_anatomy

 

 

۲) یک سوم میانی :

این قسمت آناتومی بینی از دو غضروف نسبتا” پهن بنام غضروف های جانبی فوقانی تشکیل شده است. این غضروفها در بالا با استخوانهای بینی و در پائین با غضروف های جانبی تحتانی همپوشانی دارند.درخط وسط این غضروفها به غضروف سپتوم بینی می چسبند.

در شکل زیر غضروف های جانبی فوقانی با رنگ قرمز نشان داده شده است و بلافاصله در زیرآنها غضروف های جانبی تحتانی قرار دارند.

 

 

rhinoplasty_anatomy07 آناتومی طبیعی بینی

 

 

۳) یک سوم تحتانی :

این قسمت از دو غضروف بنام غضروف های جانبی تحتانی تشکیل شده است. این غضروف ها را آلار –به معنای شبیه بال- می نامند چرا که شبیه بالهای یک پرنده در حال پرواز هستند.این غضروف ها می توانند در اندازه، شکل، زاویه و نحوه قرارگیری در افراد مختلف فرق داشته باشند و مسئول تغییرات متنوع در شکل نوک بینی در افراد هستند.

در شکل زیر غضروف های جانبی تحتانی با رنگ قرمز نشان داده شده است و بلافاصله در بالای آنها غضروف های جانبی فوقانی قرار دارند.

 

 

rhinoplasty_anatomy10 rhinoplasty_anatomy09

 

 

در ادامه سایر قسمت های مهم در آناتومی بینی را بطور خلاصه مرور می کنیم:

 

۱) سپتوم (تیغه میانی بینی) :

دیواره ای غضروفی-استخوانی است که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند و از طرفی مثل پایه در استحکام و تناسب بینی کمک می کند.

در شکل زیر سپتوم بینی با رنگ قرمز نشان داده شده است و بلافاصله در طرفین آن غضروف های جانبی فوقانی قرار دارند.

بیشتر بخوانید  مراحل انجام مشاوره برای عمل جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی)

 

 

rhinoplasty_anatomy12 rhinoplasty_anatomy13

 

۲) شاخک های بینی :

در هر سمت از سوراخهای بینی سه گرده از شاخک ها وجود دارند که به فضای داخل بینی برجسته می شوند ووظایف تنفسی دارند و در بسیاری از موارد انحراف بینی یا آلرژی ها برجسته تر شده و بن تشدید انسداد کمک می کنند.

 

 

قسمت داخلی :

از مخاط بینی پوشیده است که همان بافت صورتی تقریبا مشابه داخل دهان است که در نگاه به داخل بینی دیده می شود که در قسمت های پایین عملکرد تنفسی و در قسمت های فوقانی در سقف بینی عملکرد بویایی دارد.

در شکل زیر نمای داخلی بینی نشان داده شده است که سپتوم(nasal septum) در سمت چپ، شاخک تحتانی(inferior turinate) در سمت راست و کف بینی(nasal floor) در پایین مشخص شده است.

 

caregiver_nasalanatomy_sm

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.