جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تلفن تماس

051-38414858

اسپلینت و تامپون بینی

اسپلینت و تامپون بینی چیست؟ تفاوت تامپون و اسپلینت+عکس

اسپلینت و تامپون پس از عمل بینی استفاده می شود و پزشک ممکن است یک آتل پلاستیکی یا فلزی روی بینی شما قرار دهد تا به بینی شما کمک کند شکل جدید خود را در حین بهبودی حفظ نماید. یکی از سوالاتی که از دکتر آذرنوش پرسیده می شود این است که اسپلینت و تامپون چیست و شرایط استفاده از آنها چگونه است. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم.

اسپلینت بینی چیست ؟

اسپلینت Splint یا گچ بینی در واقع یک آتل است که از بینی شما محافظت نموده و به استخوان و غضروف های بینی کمک می کند تا زمان ترمیم از جایشان تکان نخورند. اسپلینت بعد از پایان فعالیت جراحی زیبایی بینی روی بینی گذاشته می‌شود و معمولا یک هفته بعداز عمل برداشته می‌شود.

اسپلینت بینی

طی این یک هفته بایستی احتیاط کنید اسپیلینت تر نشود. تر شدن اسپیلینت منجر به شل شدن آن می شود و احتمال دارد نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار بدهد پس در‌این بازه زمانی از استحمام پس از جراحی بینی دوری کنید یا این که در صورتی قصد حمام کردن دارید، از گردن به پایین مورد شستشو قرار گیرد. چنانچه اسپلینت تر شود پوست بینی درگیر خارش و سوزش می شود و یا این که اگر اسپلینت شل شده و قبل از پایان یک هفته از روی بینی جدا شود، در‌این یک هفته تحمل اسپلینت برای فرد طاقت فرسا خواهد شد.

 

تامپون بینی برای چیست ؟

تامپون Tampon یا مش از جنس گاز استریل است و بعد از آغشته شدن به پماد تتراسایکلین پس از جراحی به منظور جلوگیری از خون ریزی در داخل بینی قرار می‌گیرد .

در اعمال زیبایی بینی که توسط دکتر آذرنوش انجام می شود اکثر موارد تامپون گذاشته نمی شود چون عمل به صورت ظریف و با کمترین آسیب بافتی صورت می گیرد پس مشکلات این قسمت، بعد از عمل نخواهد بود.

در هنگامی که تامپون در بینی دارید، نفس کشیدن از راه بینی مشکل می شود، به همین دلیل با دهانتان بایستی نفس بکشید. برای جلوگیری از کم آبی دهان نوشیدن مایعات پیشنهاد می شود. خونی شدن تامپون و ریختن خون روی پانسمان بعد از عمل بینی طبیعی و معمولی است مگر این‌ که تداوم داشته باشد و خون از بینی به طور قطره قطره چکه کند که در‌این‌حالت‌ فرد بایستی به پزشک معالج خودش مراجعه کند.

تامپون بینی

در صورت عدم دسترسی به پزشک فرد می تواند به بخش اورژانس بیمار‌ستان مراجعه نماید تا مشکل به وسیله پرستاران برطرف گردد. بعداز برداشتن تامپون نفس کشیدن راحت تر می‌شود، البته به دلیل وجود ورم، تنفس از روش بینی تا چند هفته مشکل است که با تجویز دارو و استفاده از قطره بینی مریض در تنفس کمی راحت تر میگردد.

 

فرق اسپلینت و تامپون

  • اسپلینت ترموپلاستیک وسیله ای از جنس پلاستیک است که به حرارت پاسخ میدهد و با حرارت نرم می شود و بعد در اثر سرما سفت می شود. این وسیله روی بینی به جای گچ قرار می گیرد و بینی را از بیرون نگاه می دارد و در مرحله آخر عمل جراحی زیبایی بینی روی چسب ها قرار می گیرد. جراح بینی از فرد می‌خواهد که دقیقا روز قبل از جراحی استحمام کند، زیرا برای استحمام بعد از جراحی بینی باید تا زمانی که اسپلینت و تامپون بینی قرار دارد، هیچ‌گونه آب با صورت تماس نداشته باشد.

 

  • مش یا تامپون از جنس گاز استریل می باشد و پس از آغشته شدن به پماد تتراسیکلین در داخل بینی به منظور جلوگیری از خونریزی قرار می گیرد. دکتر آذرنوش بدلیل اینکه در طول عمل ظریف کار می کنند، پس احتمال خونریزی کمتر بوده و اکثرا مش نمی گذارند تا بعد از عمل در اثر کشیدن مش بیماران دردی احساس نکنند.

 

  • اسپلینت ترموپلاستیک حدود هفت روز بعد از عمل در مطب بعد از شسته شدن با آب برداشته می شود.

 

  • تامپون یا مش از بیست و چهار ساعت بعد از عمل بینی تا هفت روز بعد آن بسته به نظر جراح در مطب از بینی خارج می شود.

 

اسپلینت داخل بینی

در بعضی موارد به خصوص بعد از عمل انحراف شدید تیغه بینی، جراح این نوع اسپلینت را داخل بینی می گذارد و آنرا با بخیه به تیغه بینی دو طرف وصل می کند. این اسپلینت در ظاهر بینی دیده نمی شود ولی بیمار حتما برای خارج کردن آن ظرف مدت یکماه باید به مطب مراجعه کند، چون این اسپلینت ها قابل جذب نیست. البته همانطور که گفته شد این اسپلینت کاملا اختیاری است و اگر جراح حین عمل صلاح دید در بینی شما گذاشته می شود.

 

کاربرد استفاده از اسپلینت بینی

اسپلینت ها دو کاربرد بسیار مهم را انجام می دهند :

  • بافتی که به تازگی عمل شده است را تثبیت می کند.
  • از بینی در هنگام بهبودی محافظت می نماید.

 

انواع تامپون

تامپون ها اندازه های مختلفی دارند و نوع تامپون مناسب برای شما به تصمیم جراح بستگی دارد. جنس تامپون می تواند پنبه یا گاز استریل یا فوم باشد. تامپون‌هایی که قبلا استفاده می‌شد بزرگ بودند و بیرون آوردن آن از بینی برای بیماران دردناک بود. اما امروزه مینی تامپون هایی به شکل پرزهای کوچک وجود دارد که بیرون آوردن آنها از بینی بدون درد است.

یک نوع تامپون به نام نازوپور که در جراحی های آندوسکوپی سینوس استفاده می شود قابل جذب بوده و بعد از عمل نیاز به در آوردن آن نیست و با شستشو بینی با نرمال سالین بعد از عمل توسط بیمار از بینی خارج می شود.

 

هدف استفاده از تامپون بینی

  • کنترل خونریزی از طریق اعمال فشار بر رگ های خونی بینی
  • نرم و مرطوب کردن حفره های بینی زیرا با آنتی بیوتیک آغشته شده و از خشک شدن پوست بینی و همچنین جلوگیری از زخم و تزریق در بینی جلوگیری می کند.
  • تامپون مانند آتل داخلی بینی در برخی از جراحی ها است که تیغه بینی ( سپتوم ) تغییر می کند، بنابراین از ایجاد هماتوم جلوگیری می کند و به حفظ موقعیت تیغه جدید بینی کمک می کند.

در این مقاله در مورد اسپلینت و تامپون بینی و نحوه استفاده از آنها صحبت کردیم. امیدواریم برای شما کاربردی بوده باشد.

در انتها دوباره تکرار می شود که در اعمال زیبایی، دکتر آذرنوش عموما تامپون نمی گذارد پس استرس این مورد در بیماران ایشان وجود ندارد.

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov : منبع