گرفتگی بینی پس از عمل بینی چرا ایجاد می شود و روش درمان آن چیست؟

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > اخبار  > گرفتگی بینی پس از عمل بینی چرا ایجاد می شود و روش درمان آن چیست؟
گرفتگی بینی پس از عمل بینی چرا ایجاد می شود و روش درمان آن چیست؟

گرفتگی بینی پس از عمل بینی چرا ایجاد می شود و روش درمان آن چیست؟

یکی از مشکلات و عوارضی که برای اکثر افرادی که مورد عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند، ایجاد می شود، مشکل در راه های تنفسی است. به عبارتی دیگر گرفتگی بینی پس از عمل بینی یک مشکل جدی و حاد است که بسیار هم شایع است. اگر شخصی پس از عمل بینی دچار این عارضه شود، احتمالا هرچقدر هم که از عمل خود راضی باشد و نتایج خوبی گرفته باشد، با نارضایتی درونی مواجه خواهد شد.

گرفتگی بینی

مطلبی که کمتر در مورد آن گفته می شود، این است که گرفتگی بینی پس از عمل بینی اگر برای طولانی مدت ادامه پیدا کند، می تواند بر روی سبک زندگی شخص تاثیرات منفی فراوانی بگذارد که شاید حتی جبران آن ها به این آسانی ها نباشد! همچنین اگر این مشکل تا حد زیادی اتفاق بیفتد، ممکن است که حتی در خواب و کیفیت آن با توجه به اختلالات تنفسی در هنگام خواب تاثیر بگذارد! اگر دوست دارید که عملجراحی بینی در مشهد انجام دهید و از بروز این مشکل نگران هستید، می توانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید. با ما همراه باشید.

گرفتگی بینی پس از عمل بینی

جراحان زیبایی و پلاستیک همیشه با بیمارانی روبرو هستند که پس از مدتی که عمل آن ها انجام شده است و ورم های ناشی از آن خوابیده است به پزشک خود مراجعه می کنند و از انسداد مجاری تنفسی بینی خود شکایت می کنند و اظهار می کنند که این موضوع تا چه حد بر روی کیفیت زندگی آن ها تاثیر منفی داشته است!

متاسفانه شاید بزرگترین مشکل این عارضه را در هنگام خواب دانست که حتی می تواند مشکلاتی مانند سکته در هنگام خواب هم برای بیمار بوجود آورد. همچنین اگر فردی که عمل جراحی بینی زیبایی انجام داده باشد، یک ورزشکار حرفه ای و یا نیمه حرفه ای باشد، انسداد و گرفتگی بینی می تواند مشکلات زیادی را برای انجام فعالیت هایش ایجاد کند.

روش های درمان گرفتگی بینی

اگر شما دچار این عارضه شده اید، باید بدانید که روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که بهتر است قبل از امتحان آن ها با یک پزشک و مشاور در این زمینه حتما مشورت کنید. روش هایی مانند پیوند استخوان اتولوگ، بازسازی بینی و … برای درمان این موضوع بکار برده می شود که بسته به نوع مشکل می توان یکی از آن ها را امتحان کرد. اگر شما هم در این زمینه به دنبال راه حلی واقعی هستید، می توانید با ما تماس بگیرید.

چرا بینی پس از عمل بینی، دچار گرفتگی و انسداد می شود؟

چرا بینی پس از عمل بینی، دچار گرفتگی و انسداد می شود؟

اگر برای شما سوال ایجاد شده است که چرا بینی اصلا دچار این مشکل می شود، باید بدانید که این اتفاق معمولا به دلایل و ترکیب علت های مختلفی برای فرد ممکن است، اتفاق بیفتد. شاید بتوان دو علت و دلیل را بتوان اصلی ترین اتفاقات و دلایل بروز این مشکل دانست که در ادامه در مورد آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد:

عدم تشخیص مشکلات بینی قبل از عمل

جراحان ناوارد و آماتور که تجربه ی زیادی ندارند، قبل از عمل در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی کسب نمی کنند و در واقع تشخیص نمی دهند که بینی قبل از عمل دارای چه مشکلاتی است و چگونه باید از ظاهر شدن این مشکلات بعد از عمل جلوگیری کرد؟ جراح حرفه ای در جلسات مشاوره قبل عمل در رابطه با این موضوع تحقیقات زیادی می کند تا برای فرد بعد از عمل مشکلی از جمله گرفتگی بینی بوجود نیاید!

بیشتر بخوانید  راهنمای خرید لوازم برقی آرایشی آرایشگاه‌ مردانه و زنانه

یکی از مشکلات شایعی که جراحان قبل از عمل به آن توجه نمی کنند و باعث بروز این مشکل در بعد از عمل می شوند، انحراف تیغه ی اصلی بینی یا مشکلی مانند بزرگ بودن پره های بینی است. عدم توجه به این دو مشکل در گرفتگی بینی پس از عمل بینی تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت!

برداشتن بیش از حد غضروف بینی

یکی دیگر از دلایل گرفتگی بینی بعد از عمل بینی برداشتن بیش از حد غضروف بینی است که می تواند، دریچه ی بینی را تا حد زیادی کوچیک کند. کوچک شدن دریچه ی بینی بصورت خودکار باعث ایجاد این مشکل می شود، اما چرا جراح باید چنین کاری را انجام دهد؟ متاسفانه نداشتن مهارت و تجربه کافی و گاهی خواسته ی بیمار برای شکل خاصی از بینی در این زمینه موثر است!

همچنین اگر زخم های زیادی در بینی ایجاد شود، بوجود آمدن بافت جدید و اضافه هم می تواند در بروز چنین مشکلی موثر باشد. البته بهتر است برای جلوگیری از این موضوع حتما به یک جراح حرفه ای مراجعه کنید، تا مشکل شما را جل کند.

چگونگی تشخیص انسداد بینی بعد از عمل بینی

چگونگی تشخیص انسداد بینی بعد از عمل بینی

اگر بعد از عمل احساس کردید که در این زمینه مشکلی دارید، بهتر است ابتدا این موضوع تشخیص داده شود که آیا اصلا انسداد بینی وجود دارد یا خیر؟: چرا که در بیشتر مواقع بیماران بر اثر تلقین و یا صحبت های دوستان خود تصور می کنند که این مشکل را دارند در حالی که این موضوع تنها بر اثر مسئله ای مانند ورم بینی اتفاق افتاده است که اصلا جدی نیست! شاید می پرسید که معاینه فنی برای تشخیص این مشکل چیست؟ در ادامه در رابطه با این موضوع بصورت کامل صحبت کردیم:

برای آنکه معاینه در رابطه با این موضوع کاملا دقیق و بدون خطا باشد تا بتوان راه حلی برای آن پیدا کرد، جراح با استفاده از اسپکولوم بینی که نوعی وسیله خاص برای معاینه داخل بینی است، بینی را بصورت کامل مورد معیانه و بررسی قرار می دهد. البته این کار باید به آرامی و بدون هیچ آسیبی انجام شود. پزشک و جراح حرفه ای طرز کار معاینه با این وسیله برای تشخیص این موضوع را می داند.

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، انسداد بینی با افتادگی در دریچه های داخلی بینی همراه است که بر اثر ورداشتن مقدار زیاد غضروف و یا ایجاد زخم های زیاد است که پس از درمان اینگونه می شود. جراح بدون فشار باید متوجه شود که آیا در درون بینی افتادگی شکل گرفته است یا خیر؟ اگر این موضوع تشخحیص داده شو به احتمال زیاد بیمار دچار گرفتگی بینی پس از عمل بینی است.

بیشتر بخوانید  نکاتی ضروری و درگوشی برای داشتن دوربین مداربسته

همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص این مشکل، افتادگی خارجی دریچه ی بینی است. البته این موضوع بدون استفاده از اسپکولوم هم قابل تشخیص است چرا که یک جراح حرفه ای تنها با مشاهده نوک بینی و سوراخ های آن می تواند تشخیص دهد که آیا این موضوع اتفاق افتاده است یا خیر؟

البته این روزها شاهد شیوه ها و روش های جدیدتری هستیم که در این زمینه اتفاق افتاده اند! شما هم اگر احساس می کنید که در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

درمان گرفتگی بینی پس از عمل بینی

اکگر توسط پزشک و جراح متخصص تشخحیص داده شود که شما انسداد بینی دارید، باید به فکر روشی برای درمان باشید. حقیقت این است که برای درمان این موضوع شیوه و روش خاصی وجود ندارد، بلکه می توان از شیوه ها و روش های مختلف برای این کار استفاده کرد. شما می توانید با امتحان روش هایی که در ادامه به آن ها می پردازیم، روش درمان انسداد بینی خود را مشخص کنید!

استفاده از داروهای ضد گرفتگی بینی

استفاده از داروهای ضد گرفتگی بینی

یکی از روش هایی که می توانید در این زمینه امتحان کنید، خرید داروهای بدون نسخه ای است که می تواند ضد گرفتگی بینی باشد. این داروها در چندین شکل مختلف تولید و عرضه می شوند، حتی این روزها در داروخانه ها شاهد اسپری ضر گرفتگی بینی هستیم! اما باید بدانید که استفاده از این اسپری ها و داروها برای بیش تر از ۳  روز می تواند عوارض زیادی برای شما داشته باشد و حتی مشکلات قبلی شما را بیشتر و یا چند برابر کند.

اگر با استفاده از داروهای بدون نسخه مشکل شما حل نشد، با مشورت پزشک بهتر است این موضوع و روش درمانی آن را پیگیری کنید تا شاید راه حل انسداد بینی شما در آن نهفته باشد! همچنین بهتر است بدانید که این داروها و اسپری ها برای کسانی که فشار خون بالا، گلوکوم، پروستات، دیابت و … دارند شاید ضررهای بسیار زیادی داشته باشد که بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود.

اگر در طول شب دچار مشکل می شوید، بصورت عمودی بخوابید

اگر در طول شب دچار مشکل می شوید، بصورت عمودی بخوابید

یکی از بهترین شیوه های درمان این مشکل بدون استفاده از دارو این است که بدون استفاده از وسیله خاصی و تنها استفاده از بالش برای بالا نگه داشتن سر از بدن، بصورت عمودی بخوابید. این کار باعث می شود که شما در طول مدت زمان خواب راحت تر تنفس داشته باشید و دچار اختلالات تنفسی کمتری بشوید!

معمولا چون این مشکل در هنگام خواب بیشتر خود را بروز می دهد، امتحان این شیوه می تواند برای شما نتیجه بخش و حیاتی باشد. اگر در این زمینه سوالی دارید، می توانید به راهنمای تصویری بالا دقت کنید که یک فرد را نشاهن می دهد که بصورت افقی خوابیده است.

ماساژ سینوس ها روشی سنتی برای درمان گرفتگی بینی پس از عمل بینی

یکی از روش های سنتی که از گذشته برای درمان گرفتگی بینی مورد استفاده قرار می گرفته است، ماساژ سینوس ها است که بدون هیچ دارو و یا محرکی قابل انجام است و معمولا تاثیرات شگفت انگیز فراوانی دارد! ماساژ دادن سینوس ها باید به شیوه ای خاص انجام شود که در شکل زیر می توانید راهنمای تصویری آن را مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید  آسمان مجازی نوآوری در طراحی دکوراسیون داخلی

ماساژ سینوس ها روشی سنتی برای درمان گرفتگی بینی پس از عمل بینی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، برای ماساژ سینوس ها ابتدا هر دو انگشت اشاره را در دو طرف حفره چشم قرار دهید. همانند تصویر بالا به شکل حلقوی و دایره ای این کار را انجام دهید. انجام این شیوه برای درمان گرفتگی بینی پس از عمل بینی در محل کار، خانه و یا هر جای دیگری به سادگی امکان پذیر است.

برای انجام این کار باید حدود ۳۰ ثانیه زمان بگذارید و این کار را انجام دهید. در مرحله بعدی بهتر است که از دو دست برای این کار استفاده کنید و همین کار را تکرار کنید.

کمپرس آب گرم، شیوه ای موثر

کمپرس آب گرم، شیوه ای ارزان و موثر

یکی دیگر از شیوه هایی که ممکن است باعث شود که گرفتگی بینی پس از عمل بینی کاهش یابد و یا حتی درمان شود، استفاده از کمپرس آب گرم بر روی صورت شماست.

برای استفاده از این روش بهتر است که یک حوله ی تمیز را از کشو بردارید. آن را با آب گرم کاملا خیس کنید، سپس آن را به آرامی بفشارید تا آب های آن تخلیه شود تا جایی که پر آب نباشد! بعد از این کار شما می توانید حوله را بر روی صورت خود بگذارید، انجام این کار در چند دقیقه می توند برای شما آرامش عجیبی را فراهم کند و ناراحتی های شما از انسداد بینی را تا حد زیادی کاهش دهد.

دستگاه بخور هوا و بخور درمانی

دستگاه بخور هوا و بخور درمانی

از گذشته تا بحال استفاده از بخار و رطوبت را برای درمان گرفتگی بینی پس از عمل بینی بارها و بارها توصیه کرده اند که شما هم می توانید از آن استفاده کنید! یکی از دلایل اصلی انسداد بینی خشک شدن غشای سینوس است که بعد از عمل حساس می شود. شما می توانید با استفاده از بخور آن را مرطوب نگه دارید و تجربه ی بهتری در این زمینه داشته باشید.

برخی از افراد شاید این مشکل را بیان کنند که خرید دستگاه بخور بسیار هزینه بر است و نمی توانند این کار را انجام دهند. برای این دسته از افراد توصیه می کنیم که از وسائل ابتدایی در خانه برای ایجاد یک نوع بخار استفاده کنید تا تاثیر آن را مشاهده کنید! مقداری آب در یک ماهی تابه و جوشاندن آن می تواند هوای مرطوب را برای شما تولید کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک مراقبت های پس از عمل مراجعه کنید.

نتیجه گیری

درست است که انسداد و گرفتگی بینی پس از عمل بینی یک مشکل شایع در بین بیماران است، اما می توانید با انتخاب یک جراح مناسب و حرفه ای احتمال مبتلا به این مشکل را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید، همچنین می توانید اگر به این عارضه دچار شده اید، می توانید با روش های گفته شده به درمان ابتدایی آن بپردازید.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.