عمل بینی شکسته چگونه انجام می شود؟

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > عمل بینی شکسته چگونه انجام می شود؟
عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته چگونه انجام می شود؟

مدت زمان مطالعه مقاله عمل بینی شکسته: ۷ دقیقه

در ابتدا لازم است بدانید که هیچ شخصی از نظر ظاهر کامل و بی‌نقص نیست و همه ممکن است در چهره خود نقص‌هایی هر چند جزئی و کوچک داشته باشند. بینی در مرکز چهره قرار دارد که عضو اصلی صورت می‌باشد و ممکن است در نگاه اول ایرادات بینی وضوح بیشتری نسبت به سایر ایرادات صورت داشته باشد. در عصر حاضر جراحی بینی در تمام جوامع بشر افزایش زیادی داشته است زیرا به دنبال زیبایی بودن از ویژگی‌های باطنی هر شخص است و هر فردی بنا به دلایل زیادی ممکن است به فکر جراحی بینی خود و یا عمل بینی شکسته باشد.

فهرست مطالب
  • مقدمه

  • تشخیص شکستگی بینی

  • عمل بینی شکسته

    • درمان یا جا انداختن بینی با روش بسته
    • درمان یا جا انداختن بینی با روش باز
  • مراقبت‌های بعد از عمل بینی شکسته

  • سخن پایانی

 

مقدمه

در ابتدا لازم است بدانید که هیچ شخصی از نظر ظاهر کامل و بی‌نقص نیست و همه ممکن است در چهره خود نقص‌هایی هر چند جزئی و کوچک داشته باشند. بینی در مرکز چهره قرار دارد که عضو اصلی صورت می‌باشد و ممکن است در نگاه اول ایرادات بینی وضوح بیشتری نسبت به سایر ایرادات صورت داشته باشد. در عصر حاضر جراحی بینی در تمام جوامع بشر افزایش زیادی داشته است زیرا به دنبال زیبایی بودن از ویژگی‌های باطنی هر شخص است و هر فردی بنا به دلایل زیادی ممکن است به فکر جراحی بینی خود و یا عمل بینی شکسته باشد.

عمل بینی دلایل زیادی دارد اما اصلاح بینی برای علل پزشکی، آسیب‌دیدن بینی در حادثه و زیبایی سه دلیل عمده‌ای است که به خاطر آن جراحی صورت می‌گیرد. بینی از اجزا مرکزی صورت است که احتمال آسیب‌دیدگی و شکستگی بیشتری نسبت به سایر اجزا صورت دارد و این شکستگی ممکن است در اثر ورزش‌های سنگین مانند ورزش‌های رزمی، افتادن، تصادف و… اتفاق افتاده باشد. در پی این اتفاقات و شکستگی بینی، قطعا ظاهر بینی تغییر کرده و چهره فرد تناسب خود را از دست خواهد داد و قطعا نیاز به عمل بینی شکسته‌شده در فرد احساس خواهد شد.

زمانی که بینی فرد شکسته باشد باید سریع به جراح مراجعه کند زیرا شکستگی بینی منجر به کجی بینی، انحراف، برجسته شدن استخوان روی بینی یا قوز بینی می‌شود و هر چه برای درمان و رفع شکستگی زودتر اقدام شود نتیجه بهتری خواهد داشت. عمل بینی شکسته به منظور اصلاح شکل بینی و همان زمان برای بازسازی عملکرد بینی، مانند تنفس انجام می‌شود که همزمان با عمل بینی شکسته می‌توانید هم به سلامت بینی و هم به زیبایی چهره خود کمک شایانی کرده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی شکسته در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید  سلامتی قبل از جراحی بینی،چه شرایطی نمی توان جراحی بینی انجام داد؟(1)

 

تشخیص شکستگی بینی

شکستگی بینی شایع‌ترین نوع شکستگی صورت است که به هر گونه ترک یا شکستگی در ناحیه استخوان بینی اطلاق می‌شود. با وجود این‌که قسمت جلوی بینی به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر از بافت غضروفی تشکیل شده است و غضروف در عین داشتن استحکام نسبت به استخوان نرم‌تر است، اما با توجه به مطالعات انجام شده تقریبا بیشتر شکستگی‌های صورت مربوط به شکستگی بینی است. اغلب افراد با هر ضربه‌ای که به بینی می‌خورد تصور می‌کنند که بینی آن‌ها شکسته باشد اما لازم است بدانید که در زمان شکستگی، بینی از درون و بیرون دچار تورم شدید خواهد شد و درد بسیار زیادی به همراه خواهد داشت.

از دیگر علائم مربوط به بینی شکسته تغییر شکل و یا کج شدن بینی، حساسیت به لمس، تورم صورت، کبودی زیر چشم، خون دماغ شدن، درد در ناحیه بینی و مشکلات تنفسی است. بعضی اوقات ضربه وارد شده به بینی شدید نیست و پس از گذشت چند روز علائم مربوطه برطرف می‌شود که در این مواقع استفاده از کمپرس یخ در کاهش تورم و کبودی می‌تواند کاربردی و موثر باشد. اما در بعضی موارد ضربه وارد شده به بینی بسیار شدید است و به هنگام بروز علائمی چون تغییر شکل بینی، تب، خون دماغ شدن مکرر، از بین نرفتن احساس درد در ناحیه بینی، مشکلات تنفسی، کاهش یا تغییر در بینایی، درد گردن، پاره شدن پوست بینی یا صورت، از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع، سر دردهای شدید و بی حس شدن اعضای بدن سریعا باید به بخش اورژانس بیمارستان و سپس به پزشک متخصص مراجعه کرد.

تشخیص بینی شکسته معمولا به راحتی انجام می‌شود به این صورت که در بخش اورژانس، پزشک متخصص سر و گردن شما را معاینه می‌کند که اغلب با استفاده از ابزار مخصوص، داخل و خارج بینی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. گاهی نیز ممکن است برای تشخیص دقیق عکس‌برداری نیز توصیه شود و لازم است بدانید که معمولا پزشکان تا زمانی که شک نکنند نتایج ممکن است روند درمان را تغییر دهد، فیلم‌های اشعه ایکس را برای صورت و بینی توصیه نمی‌کنند. لازم است گفته شود که نقش عکس‌برداری یا سی‌تی اسکن و … مکمل معاینه خواهند بود و هرگز جایگزین آن نمی‌شوند.

 

عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته یک روند طولانی است که برای یک معاینه دقیق لازم است ابتدا صبر کنید تا بینی دچار تورم شدید نباشد تا پس از معاینه و تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک متخصص، بینی شکسته درمان شود. با توجه به شدت و مکانیزم ضربه وارد شده به بینی، شکستگی‌های بینی می‌توانند قسمت‌های مختلفی از ساختار بینی را گرفتار کنند که قطعا یک‌جور و یکنواخت نیستند و درمان یکسانی نخواهند داشت. پس از تصمیم به عمل بینی شکسته، با توجه به شرایط بینی و وضعیت سلامتی بیمار روش درمانی که برای عملیات مورد استفاده قرار می‌گیرند، تعیین می‌شود که به طور خلاصه عمل بینی شکسته را می‌توان به دو دسته طبقه بندی کرد.

بیشتر بخوانید  عمل بینی و چهره ای زیبا

 

درمان یا جا انداختن بینی با روش بسته

جا انداختن با روش بسته که شامل اکثر موارد شکستگی‌های بینی می‌باشد، نیازی به برش جراحی در خارج بینی ندارد و عمل جا اندازی قطعات شکسته به روش بسته انجام می‌شود که با توجه به میزان آسیب، وضعیت عمومی بیمار و امکانات درمان به صورت سرپایی یا با بستری شدن انجام بگیرد. این روش عمل بینی شکسته در اکثر اوقات نیاز به بی‌هوشی عمومی و بستری شبانگاهی ندارد بلکه با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. پس از جا انداختن، داخل بینی پانسمان می‌شود و روی بینی گچ گرفته می‌شود که این پانسمان‌ها پس از گذشت ۵ روز برداشته می‌شوند.

 

درمان یا جا انداختن بینی با روش باز

به کار گیری این روش از عمل بینی شکسته به دلیل شدت جراحات وارده نیاز به برش جراحی برای دسترسی کامل و یا برای فیکس کردن بیشتر شکستگی‌ها می‌باشد و قطعات شکسته استخوان باید با دقت بسیاری جا به جا شوند و در محل مناسب قرار گیرند. این روش درمان باید ۳ تا ۶ ماه بعد از آسیب دیدن باشد به گونه‌ای که تمام ورم صورت و بینی از بین رفته باشد و استخوان‌ها تثبیت شده باشند زیرا برش‌ها باید روی یک استخوان محکم انجام شود تا بهترین نتیجه از عمل بینی شکسته به عمل آید.

 

مراقبت‌های بعد از عمل بینی شکسته

انجام عمل بینی شکسته نیز مانند سایر جراحی ها به مراقبت نیاز دارد که با رعایت آن‌ها به روند سریع‌تر بهبود کمک خواهید کرد. اگر شما هنگام عمل بینی از بی‌هوشی عمومی استفاده کرده باشید، تا زمانی که اثر بی‌هوشی از بین نرفته باشد، نمی‌توانید رانندگی کنید و لازم است که حتما یک نفر به عنوان همراه در کنار شما باشد. تقریبا به مدت یک هفته بر روی بینی شما گچ قرار دارد که باید مراقب باشید هنگام شست‌وشوی سر گچ روی بینی شما خیس نشود. یادتان باشد که هنگام عطسه کردن حتما دهان خود را باز کنید تا فشار زیادی به بینی وارد نشود. ورزش و فعالیت‌های سنگین را تقریبا به مدت ۳ تا ۶ هفته لازم است کنار بگذارید و از استعمال سیگار و دخانیات به مدت ۲ تا ۳ هفته حتما پرهیز کنید.

می‌توانید برای جلوگیری از احساس درد پس از عمل بینی از مسکن‌هایی که جراح بینی تجویز کرده است استفاده کنید و اگر در این مدت می‌خواهید از داروهای دیگری استفاده کنید لازم است که حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. در چند روز اول بعد از عمل بینی شکسته احتمال بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد وجود دارد و نیاز نیست، نگران شوید. از لباس‌های دکمه دار استفاده کنید، کمتر صحبت کنید و بیشتر استراحت کنید و تا دو ماه بعد از عمل بینی شکسته از عینک استفاده نکنید تا به بینی شما فشار وارد نشود.

بیشتر بخوانید  عمل بینی در بارداری

پس از عمل بینی شکسته بهتر است که در روزهای اول جراحی غذاهای نرم بخورید و مایعات زیادی بنوشید زیرا از آنجایی که باید با دهان باز نفس بکشید، مایعات زیاد مانع از خشک شدن دهان شما می‌شود. پس از جراحی هنگام تعویض پانسمان سعی کنید که لب بالای خود را زیاد تکان ندهید تا از درد ناشی از تکان خوردن بینی جلوگیری شود. اگر روی بینی شما آتل گذاشته شده است، آتل را خشک نگه‌ دارید و در صورتی که آتل شل شد سریع با پزشک تماس بگیرید. فراموش نکنید که داروهای گیاهی، مکمل‌ها و مصرف نوشیدنی‌های الکلی در این دوران ممنوع می‌باشد.

 

سخن پایانی

به عنوان سخن آخر لازم است به کسانی که قبل از شکستگی بینی قصد عمل زیبایی بینی را داشته‌اند، گفته شود که بهتر است جراحی زیبایی بینی با درمان شکستگی بینی تازه شکسته همزمان صورت نگیرد. زیرا در عمل زیبایی بینی استخوان‌ها تراش داده می‌شوند و این تراش باید روی یک استخوان محکم داده شود تا نتیجه دلخواه شما به دست آید و منجر به زیبایی شود. بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا صبر کنید تا بینی شکسته کاملا جا اندازی شود و پس از گذشت حداقل ۶ ماه که از خوب شدن بینی شکسته اطمینان پیدا کردید، اقدام به عمل زیبایی کنید.

مراقب باشید که بینی شما ضربه نخورد ولی اگر چنین اتفاقی افتاد حتما سریعا به پزشک جراحی بینی در مشهد یا پزشک اورژانس مراجعه کنید تا از این‌که بینی شما شکسته یا ضرب دیده است، مطلع شوید. زیرا در بعضی اوقات اگر شکستگی بینی خفیف باشد یا فقط یک ضرب دیدگی ساده باشد، می‌توان بینی را جا انداخت و دیگر بینی به جراحی نیاز پیدا نمی‌کند پس بنابراین ضربه‌های وارد شده به بینی را باید جدی بگیرید تا از عواقب و عوارض ناخواسته بعدی پیشگیری شود. همینطور اگر دیر اقدام کنید دیگر نمی‌توانید از بیمه درمانی استفاده کنید و هزینه آن آزاد به حساب می‌آید. در پایان امیدواریم که در این مقاله اطلاعات لازم را از عمل بینی شکسته در اختیار شما قرار داده باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.