ورزش بعد از عمل بینی | چند وقت بعد از جراحی بینی میتوان ورزش کرد؟

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > اقدامات بعد از عمل بینی  > ورزش بعد از عمل بینی | چند وقت بعد از جراحی بینی میتوان ورزش کرد؟
ورزش بعد از عمل بینی

ورزش بعد از عمل بینی | چند وقت بعد از جراحی بینی میتوان ورزش کرد؟

ورزش بعد از عمل بینی  یکی از فعالیت هایی است که پزشک شما را تا مدتی از انجام آن منع خواهد کرد. بسته به نوع جراحی و شرایط جسمانی شما، زمان آغاز ورزش بعد از عمل جراحی متفاوت خواهد بود. بسیاری از ورزشکارانی که عمل بینی انجام داده اند کنجکاو هستند و میخواهند بدانند چند هفته بعد از عمل بینی میتوان ورزش کرد ؟ در ادامه با همراه باشید تا توضیحاتی را در این زمینه به شما ارائه دهیم…

 

استحکام بینی بعد از عمل

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی، جراحی ای است که بنا به دلایل متفاوتی انجام می شود. ممکن است بیمار از لحاظ تنفسی دچار مشکل شده باشد که بهترین جراح بینی در مشهد با بررسی های دقیق تصمیم به جراحی بینی بگیرد تا بتواند مشکل بینی شما را رفع نماید. همچنین ممکن است جراحی بینی به قصد زیبایی انجام شود که در این حالت جراح با ایجاد تغییراتی در ساختار بینی نسبت به تغییر شکل فرم بینی اقدام می نماید.

نمونه بینی طبیعی،یک هفته بعد از عمل

نمونه بینی طبیعی،یک هفته بعد از عمل برای مشاهده نمونه های بیشتر کلیک کنید

 

این ها را گفتیم تا بگوییم در تمامی حالت هایی که عمل بینی انجام می شود، جراحی می تواند موجب حساس شدن رگ های خونی شده و باعث خونریزی بینی گردد. بطور کلی هر عملی که ضربان قلب را افزایش دهد احتمال خونریزی بعد از عمل بینی را می تواند افزایش داده و در نهایت موجب تاثیر منفی در نتیجه عمل خواهد شد.

بعد از عمل بینی میبایست آرام تر راه بروید و از انجام هر فعالیتی که تنفس کشیدن را سخت کرده و فشار خون را بالا می برد خودداری کنید.

استخوان بینی پس از جراحی حدودا شش هفته زمان می برد تا بهبود پیدا کند و در صورتی که در دوره نقاهت عمل بینی هرگونه آسیب دیدگی بر روی بینی رخ می دهد می تواند کاملا در فرم نهایی بینی تاثیرگزار شده و حتی ممکن است در مواردی بیمار به جراحی بینی ترمیمی نیاز پیدا کند.

 

زمان مناسب شروع ورزش بعد از عمل بینی

رعایت توصیه های پزشک و نکته های بعد از عمل بینی بسیار مهم است چرا که در این مدت روند بهبودی بینی طی شده و ورم بینی به کمترین میزان خود می رسد بنابراین میبایست تا دو هفته ی اول بعد از عمل بینی از فعالیت های سنگین و پرخطر خودداری کنید، چیزهای سنگین نباید بلند کنید، خم نشوید و سعی کنید زمان خواب از دو بالش استفاده کرده و سر خود را بالاتر از بدن حالت شیبدار قرار دهید.

پس از گذشت یک ماه می توانید فعالیت های ورزشی بعد از عمل بینی را آغاز کنید و در این زمان بینی فشار بیشتری را می تواند تحمل نماید اما از آسیب دیدگی آن باید جلوگیری کنید.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود و دوره نقاهت را به خوبی و بدون هیچ مشکلی سپری کرده باشید، پس از حدودا دو هفته می توانید سریع تر راه بروید و ورزش های سبک را کم کم شروع کنید. بهمین صورت پس از یک ماه می توانید ورزش های سنگین تر و فعالیت های شدید تر را انجام دهید اما باید مراقب باشید که آسیبی به بینی شما وارد نشود.

بیشتر بخوانید  پانسمان بعد از عمل بینی چگونه انجام می شود؟

زمان مناسب شروع ورزش بعد از عمل بینی

 

یک سوال : چه ورزش هایی را بعد از جراحی بینی میتوان انجام داد؟🤔🤔

آیا بعد از عمل بینی میتوان ورزش کرد ؟

پس از جراحی بینی، پزشک قطعا شما را تا مدت زمان مشخصی از انجام یک سری ورزش ها مثلا دویدن یا جاگینگ (دوی آهسته)، دوچرخه سواری و به طور کلی انجام ورزش های هوازی به دلیل اینکه این ورزش ها نیاز به تنفس شدید دارند و احتمال فشارآمدن و خونریزی بینی وجود دارد. منع خواهد کرد و نمی توانید آنها را انجام دهید.

 

ورزش های مناسب بعد از عمل بینی

ورزش های مناسبی هم وجود دارد که می تواند مفید واقع شده و به کمک شما بیاید مانند پیاده روی آهسته و آرام،کوتاه و شمرده در مدت زمان کم و بدون زیاده روی. پیاده روی آرام برای جلوگیری از لخته شدن خون در محل جراحی موثر است.

پزشکان توصیه می کنند بعد از جراحی بینی کار خاصی انجام ندهید به جز پیاده روی آرام و سبک که بهتر است در هفته های اول و به مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز انجام شود. تحرک و پیاده روی آهسته به بهبود جریان خون کمک کرده و می تواند موجب کاهش ورم بینی بعد از عمل و از بین رفتن کبودی ها شود.

 

ورزش بدنسازی بعد از عمل بینی

ورزش بدنسازی بعد از عمل بینی

همانطور که بالاتر هم توضیح داده شد تا دو هفته پس از عمل بینی باید از خم شدن خودداری کنید و چیزهای سنگین هم نباید بلند کنید، بنابراین مثل روز روشن است که انجام ورزش بدنسازی پس از جراحی بینی که نیاز به بلندکردن وزنه های سنگین دارد و میبایست مدام برای برداشتن وزنه ها خم شوید اصلا توصیه نمی شود. بطورکلی تا دو هفته پس از عمل بینی از بلندکردن وزنه های بیش از دو کیلوگرم باید خودداری کنید.

بیشتر بخوانید  اقدامات لازم برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

ورزش فوتبال،والیبال،کشتی،بوکس بعد از عمل بینی

ورزش فوتبال،والیبال بعد از عمل بینی

باید بدانید پس از جراحی بینی انجام کلیه ورزش هایی که امکان درگیری و برخورد بدنی با افراد دیگر و یا احتمال برخورد توپ با سرعت بالا به بینی وجود داشته باشد ممنوع است بنابراین امکان انجام ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال،بسکتبال،کشتی،بوکس و از این دست باید خودداری کنید. در نظر داشته باشید استخوان بینی شما حدودا به ۶ ماه زمان نیاز دارد تا بطور کامل ترمیم شود بنابراین قبل از این زمان فکر انجام این ورزش ها را هم نباید بکنید!

ورزش شنا بعد از عمل بینی

ورزش شنا بعد از عمل بینی

انجام ورزش شنا بعد از عمل بینی هم با محدودیت هایی همراه است. آب برای بینی تازه عمل شده می تواند خطرساز شود و سیرجه زدن در استخر هم یک حرکت بسیار خطرناک محسوب می شود بنابراین تا ۶ ماه پس از عمل بینی از شنا و شیرجه زدن باید خودداری کنید و بطور کلی ممنوع است.

 

ورزش تی آر ایکس بعد از عمل بینی

ورزش تی آر ایکس بعد از عمل بینی

انجام هرگونه ورزش سنگین بعد از عمل بینی که موجب فشارآوردن و یا ایجاد ضربه به بینی شود می تواند مشکل ساز باشد بنابراین وقتی احساس می کنید تمرین ورزشی شما می تواند فشار بیش از حد به بینی وارد کند از انجام آن باید خودداری کنید ورزش هایی مانند پیلاتس، تی آر ایکس و ایروبیک از این دست هستند که در آنها حرکات پرشی زیاد است و فشار تمرینات سخت و طاقت فرساست و نباید تا بهبودی کامل بینی انجام شود.

 

ورزش یوگا بعد از عمل بینی

ورزش یوگا بعد از عمل بینی

ورزش هایی مانند یوگا یا مدیتیشن به نظر ساده و کم فشار می آیند و ممکن است شما را بعد از عمل بینی به اشتباه انداخته و دردساز شوند. افرادی که بصورت حرفه ای این ورزش ها را انجام می دهند و عمل بینی هم انجام داده اند باید دقت کنند که حدودا از ماه سوم تا چهارم به بعد مجاز به انجام تمرینات سنگین آن هستند و قبل از آن در صورتی که تمرین ها پرفشار است و به بینی آنها فشار بیش از حد وارد می کند باید از انجام این ورزش خودداری کنند.

بیشتر بخوانید  آموزش ماساژ بینی پس از عمل جراحی + فایده آن

 

ورزش رزمی بعد از عمل بینی

ورزش رزمی بعد از عمل بینی

همواره سوال تکراری و همیشگی بسیاری از آقایان که عمل بینی انجام داده اند و علاقه به ورزش های رزمی هم دارند آن است که آیا بعد از عمل بینی میتوان ورزش رزمی کرد؟

متاسفانه خبر بد برای رزمی کاران آن است که حداقل باید یک سال از جراحی بینی آنها گذشته باشد و امکان اینکه زودتر از موعد بتوانند تمرینات پرفشار خود را آغاز کنند وجود ندارد. این مدت زمان برای افرادی است که ورزش های رزمی را در سطح مسابقات و رقابتی انجام می دهند می باشد و برای سایر رشته های رزمی نمایشی مانند کاتا می توانند پس از ۶ ماه فعالیت خود را شروع کنند.

 

بعد از عمل جراحی کی ورزش را شروع کنیم؟

بهتر است بعد از بازکردن آتل از روی بینی، تا ۲۴ساعت فعالیت های ورزشی انجام ندهید. بعد از این مدت اگر میخواهید به باشگاه بروید می توانید تمرینات خود را آغاز کنید. برای شروع استفاده از وسایلی مانند تردمیل،استپ مناسب هستند. باید در نظر داشته باشید تمرینات ورزشی پرفشار در مدت زمان دو تا سه هفته بعد از عمل بینی می تواند باعث افزایش جریان خون شده و احتمال خونریزی را بالا می برد. توصیه می شود زمان تمرین کردن خوب نفس بکشید، تمرینات سبک انتخاب کنید و آب به مقدار کافی مصرف شود.

realself.com : منابع

5/5 - (1 امتیاز)
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.