رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه “رینو” و “پلاستی” تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.
این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ و موم استفاده می کردند. در آغاز قرن ۱۹ یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!

قدمت رینوپلاستی مدرن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه ۴۰ شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

 

 

رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی) به‌طور خلاصه یک عمل زیبایی برای تغییر در شکل یا سایز بینی شماست.

 

بینی با قرار گرفتن در مرکز صورت؛ یکی از مهم‌ترین اجزاء چهره بوده و شکل و هماهنگی آن با سایر قسمت‌های صورت نقش بسزایی در زیبایی فرد ایفا می‌کند.علاوه بر آن بینی به‌عنوان قسمتی از راه هوایی، در مرطوب کردن و گرم کردن هوا و فراهم نمودن میزان لازم هوای تنفسی نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به مقدمه ذکرشده، می‌توانیم متوجه بشویم که در میان تمام اعمال زیبایی، جراحی بینی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

بیشتر بخوانید  عمل استئوتومی در جراحی زیبایی بینی

 

برای موفق بودن جراحی بینی از طرفی جراح باید از دانش کافی درباره آناتومی و فیزیولوژی (ساختار بیرونی و عملکرد داخلی) بینی برخوردار باشد و از طرف دیگر دید هنری و زیباشناختی برای ارزیابی آن در کنار سایر اجزای صورت و توانایی برقراری تناسب مطلوب را بین آن‌ها داشته باشد.

 

در مورد بینی این تناسب با درنظرگرفتن شکل و اندازه مناسب آن برای هر صورت خاص و با برداشتن قسمت‌های اضافی و یا افزودن به قسمت‌های دارای کمبود و شکل دادن به قسمت‌های باقیمانده ایجاد می‌شود. هماهنگی اجزاء صورت بیش از زیبایی تک‌تک آن‌ها در جذاب بودن و زیباتر شدن چهره فرد مؤثر است.
در جراحی بینی که با هدف بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا با برطرف کردن ایرادات آن درنهایت هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد.برای دستیابی به این اهداف می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (جراحی بینی به روش بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (جراحی بینی به روش باز).

 

به‌عبارت‌دیگر جراحی بینی نمادی ملموس از جراحی پلاستیک است که در آن علم و هنر درهم‌آمیخته می‌شوند و لازمه انجام آن چیزی بیش از دانش صرف یا مهارت عملی است و همین باعث شده است که در اکثر منابع علمی از آن به‌عنوان مشکل‌ترین عمل جراحی پلاستیک یاد شود.
واقعیت این است که یک عمل رینوپلاستی موفق می‌تواند باعث بیشتر شدن اعتمادبه‌نفس در فرد شود. اینکه فرد احساس بهتری نسبت به ظاهرش پیدا بکند، می‌تواند باعث بهتر شدن احساس کلی‌اش نسبت به خودش شود. بررسی‌ها نشان داده است که این عمل می‌تواند باعث بهتر کردن کیفیت زندگی شود.
پس قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید دقیق در مورد انتظاراتتان فکر کنید و آن‌ها را با یک جراح رینوپلاستی باتجربه و هنرمند در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید  نحوه انجام جراحی بینی بسیار طبیعی در مشهد

 

دکتر الهام آذرنوش متخصص جراحی گوش و حلق وبینی – فلوشیپ فوق تخصصی ریتولوژی جراحی زیبایی بینی و صورت و اندوسکوپی سینوس
به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.