درمان گرفتگی بینی در کرونا

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > درباره بینی  > درمان گرفتگی بینی در کرونا

درمان گرفتگی بینی در کرونا

درمان گرفتگی بینی در کرونا یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که از خانم دکتر آدرنوش پرسیده می شود. به محض اینکه دمای هوا کمی کاهش پیدا می کند، حتما می دانید که بعد از آن چه اتفاقی می افتد: گرفتگی بینی! اما امسال، احتقان بینی کمی نگران کننده تر است ، زیرا کرونا همچنان در ایران در حال گردش است و ممکن است خیلی ها این گرفتگی بینی را با علائم کرونا اشتباه بگیرند.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد بطور کامل توضیح دهیم…

در عصر حاضر که کووید۱۹ همه جا را فراگرفته، بیدار شدن با احتقان بینی یا آبریزش بینی هرگز تا این حد نگران کننده نبوده است. بدتر از این اگر این علائم با علائم دیگری همراه شوند که در مجموع می توان ابتلا به نوعی بیماری خاص را هم حدس زد!

طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، گرفتگی بینی – معروف به “احتقان یا آبریزش بینی” – به عنوان یک علامت ویروس کرونا طبقه بندی و شناخته می شود ، اما لزوماً به عنوان “علامت اصلی” در نظر گرفته نمی شود.  بنابراین اگر در حال حاضر کمی بیشتر از حد معمول عطسه و سرفه را شروع کرده اید ، چقدر باید نگران باشید؟

 

 

گرفتگی بینی در زمان کرونا چقدر شایع است؟

سازمان بهداشت جهانی یک گزارش در این زمینه ارائه کرده است. در ماه های ابتدایی آغاز همه گیری کرونا، این سازمان گزارشی را منتشر کرد که ۵۵،۹۲۴ مورد تایید شده آزمایشگاهی COVID-19 در چین را تجزیه و تحلیل می کرد.

بیشتر بخوانید  بهترین جراح بینی در مشهد

گرفتگی بینی

آن گزارش نشان داد که تنها ۴٫۸ درصد از بیماران احتقان بینی را به عنوان نشانه یا علامت عفونت کرونا نشان دادند. این تعداد بسیار کمتر از درصد بیمارانی است که علائم شایع تری مانند تب (۸۷٫۹)) ، سرفه خشک (۶۷٫۷٪) و خستگی (۳۸٫۱)) داشته اند.

آیا گرفتگی بینی نشانه ای از کرونا است؟

مانند بسیاری از علائم ویروس کرونا، گرفتگی بینی یک علامت غیر اختصاصی است، به این معنی که می تواند با تعدادی از بیماری ها مرتبط باشد. این موضوع به ویژه در فصول سرد سال مثل پاییز و زمستان هنگامی که آنفولانزا، آلرژی و سرماخوردگی شیوع پیدا می کند بیشتر صادق است.

این به آن معناست که تنها راه واقعی برای تشخیص اینکه آیا گرفتگی بینی شما نشانه ای از ابتلا به ویروس کرونا است ، آزمایش است-و این تصمیم به علائم ، شرایط و نظر پزشک شما بستگی دارد.

اگر چند روزی است از گرفتگی بینی رنج می برید، برای درمان آن در زمان کرونا می توانید ابتدا به دکتر پزشک عمومی مراجعه کنید مگر اینکه علائم شدیدتری مانند مشکل در تنفس را تجربه کنید، که دراینصورت مراجعه به اورژانس یا کلینیک مراقبت های فوری توصیه می شود.

راه درمان گرفتگی بینی

پزشکان می گویند اگر بیمار با شکایت از گرفتگی بینی به آنها مراجعه کند، اولین کاری که باید انجام دهد این است که سعی کند با درنظر گرفتن خطر ابتلا به کرونای بیمار ، به علاوه سلامت عمومی وی آشنا شود. دکتر متخصص در این زمینه می گوید: “اگر کسی به من بگوید که گرفتگی بینی دارد و هیچ چیز دیگری وجود ندارد، من خطر ابتلای او به کرونا را می فهمم، اما به این نتیجه نمی رسم که کرونا دارد.” در عوض ، پزشک ممکن است از شما بپرسد که آیا از حساسیت رنج می برید یا خیر ، یا اینکه معمولاً در این زمان از سالگی تابحال سرما خورده اید؟

بیشتر بخوانید  درمان انحراف بینی و آلرژی بدون جراحی چگونه انجام می‌شود؟

از همه اینها گذشته، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شما مطرح می شود. اگر دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی را نادیده گرفته اید، بدون ماسک بیرون رفته اید و یا به طور مداوم دستان خود را نمی شستید، آزمایش COVID-19 می تواند قدم بعدی باشد.

متخصصین در این زمینه می گویند: “اگر شما گرفتگی بینی دارید و فاصله اجتماعی را هم رعایت نکرده اید ، حق دارید نگران باشید!”

با این حال، اگر پروتکل های بهداشتی توصیه شده توسط متخصصان را بطور کامل رعایت کرده باشید -مانند ماسک زدن در هر بار خروج از خانه و دور ماندن از دیگران در مکان های عمومی-ممکن است پزشک شما آزمایش COVID-19 را فوراً توصیه نکند.

 

مقایسه علائم کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی

مقایسه علائم کرونا آنفولانزا و سرماخوردگی

 

راه درمان گرفتگی بینی در کرونا

درمان گرفتگی بینی ناشی از کرونا مشابه درمان احتقان بینی در نتیجه هر بیماری ای است- به شرط این که علائم شدید مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را تجربه نکنید. اگر علائم شما خفیف است، می توانید چند تکنیک مختلف را امتحان کنید که به کاهش فشار سینوس ناشی از گرفتگی بینی کمک می کند، مانند استفاده از دستگاه بخور، شستشوی بینی از طریق اسپری بینی یا کمی ضد احتقان بینی (هرچند که باید از آن کم استفاده کرد و به توصیه پزشک).

مثل همیشه، بهترین راه برای در امان ماندن از ویروس کرونا در حال حاضر به شستن دست ها، ماسک  زدن و دور ماندن از بقیه افراد برمی گردد.

اطلاعاتی که در این مقاله به شما توصیه شد دقیق و علمی است با این حال، همچنان که وضعیت ابتلا به کرونا در سرتاسر دنیا در حال تغییر است، ممکن است برخی از اطلاعاتی که داده شد از زمان انتشار این مقاله تغییر کرده باشند. توصیه ما این است که همواره آخرین اخبار را از منابع معتبری مانند سازمان جهانی بهداشت WHO و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید  عوارض و علائم عمل انحراف بینی

health.com : منبع

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.