جراحی ثانویه

جراحی ثانویه ممکن است به منظور اصلاح یک پیچیدگی، اصلاح نتایج ناخواسته و بهبود نتایج انجام بشود. جراحی ثانویه سخت تر از جراحی اولیه است، هرگونه اقدام و اندازه گیری که به جراح کمک کند باید انجام پذیرد: اقداماتی مانند عکسبرداری پیش از عمل و استفاده از مدل ها در هنگام جراحی.

 

هر دو روش جراحی باز و بسته در جراحی ثانویه قابل استفاده هستند. در بسیاری از جراحی های ثانویه مشکل روبرو حاصل نقص در غضروف و یا ساختمان بینی است. پیوند غضروف روش اصلی برای تصحیح این مشکلات مب باشد. الگوریتم مفید بخیه به شرح زیر است.

 

 

(۱) همی ترنسدومال (hemi-transdomal)

(۲) بخیه با استفاده از گاز در قسمت پره های جانبی

(۳) بخیه اینتردومال (درون منافذ بینی) (interdomal suture)

(۴) بخیه در ناحیه سپتوم کالوما.

 

 

مقدمه

 

جراحی زیبایی بینی ثانویه به معنی جراحی مجدد بینی ای است که توسط جراحی دیگر مورد عمل قرار گرفته. جراحی ثانویه از جراحی بازنگری متفاوت می باشد. زیرا در جراحی بازنگری (اصلاحی) عمل توسط همان جراح اولیه بر روی بیمار خود اجرا خواهد شد. عموماً جراحی ثانویه از جراحی بازنگری (اصلاحی) گسترده تر می باشد. جراحی ثانویه و یا اصلاحی به دلایلی از قبیل عدم حصول نتیجه مطلوب و یا عوارض جراحی و یا احساس نیاز به بهبود بیشتر نتایج، انجام می پذیرند. به دلالیل قانونی تشخیص علت جراحی در میان سه علت ارائه شده ذیل از اهمیت برخوردار می باشد. (۱) عوارض جراحی اولیه (۲) نتایج ناخواسته (۳) نیاز به بهبود نتایج حاصله. عوارض پس از عمل، ممکن است بر اثر عملکرد خاصی از سوی جراح ایجاد شود ولی این امری قطعی نمی باشد. برای مثال، به احتمال قوی مسئولیت پایه بینی دفرمه (بدریختی پایه بینی ) بر عهده جراح خواهد بود. در حالی که شکل نامناسب (دفرمه) در قسمت های کناری بینی عموما نتیجه ای ناخواسته می باشد، علی رغم این مطلب که در بیشتر موارد مورد تصور، این عارضه قابل پیشگیری می باشد. جراحی برای بهبود نتایج هنگامی صورت می پذیرد که پزشک و بیمار هر دو احساس کنند که امکان برای انجام اقدامات بیشتر در راستای دستیابی به نتایج بهتر وجود دارد.

بیشتر بخوانید  اسکار یا جوشگاه یا جای زخم در صورت و بینی و درمان آن

 

 

علل دشواری جراحی های ثانویه

 

در صورتی که جراحی زیبایی بینی سخت ترین نوع جراحی در رینوپلاسی زیبایی باشد، پس مطمئناً جراحی ثانویه بینی به مراتب دشوارتر خواهد بود.  نرخ ۲۰ درصدی جراحی اصلاحی (بازنگری) نشان دهنده این مسئله است. علی رغم اینکه بیمار نیازمند به جراحی زیبایی اصلاحی (بازنگری) ترجیح می دهد تا این جراحی توسط پزشک اولیه صورت میپذیرد، در صورت وجود نارضایتی از نتیجه، احتمال قبول جراحی سوم توسط پزشک اولیه از سوی بیمار بسیار کمتر است. این امر پزشک را ملزم می کند تا در طول جراحی اصلاحی (بازنگری) تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ایجاد نارضایتی و شکایت از سوی بیمار ارائه دهد (طرح دعوی در دادگاه و یا ابراز نارضایتی در اینترنت).

 

ارائه به بیمار

 

در جراحی ثانویه، بیمار نیازمند مهارت و صبوری بیشتری از بیمارانی است که برای اولین بار مورد جراحی قرار می گیرند. بیماران در این جراحی ها نسبت به جراحی اولیه خود عموما ناراضی، شکاک و نیازمند به اطمینان بیشتری می باشند. جراحی ثانویه عموماً پیچیده تر از جراحی اولیه می باشد. البته این امری قطعی نیست. آگاهی از موارد نارضایتی بیمار مهم هستند، ولی می بایست همیشه در نظر داشت که نباید در رابطه با پزشک اولیه قضاوت نمود. نتایج نا خواسته و یا عدم رضایت از نتایج بخشی همیشگی از جراحی زیبایی می باشند. بینی بخشی حساس از آناتومی بدن است. بر خلاف جراحی زیبایی سینه اختلاف ۱ میلیمتری در بینی براحتی قابل تشخیص بوده و مورد اعتراض قرار می گیرد. حتی بهترین جراحان زیبایی در جهان نیز ملزم به کنار آمدن با این حقایق می باشند.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.