عوارض و علائم عمل انحراف بینی

جراحی ترمیمی بینی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی بینی ازهر دو جنبه ی زیبایی و کارایی، جراحی پیچیده و ظریفی به شمار می آیدو ممکن است سالها طول بکشد که تجربه به اندازه ای زیاد شود که جراح کاملا مهارت پیدا کند.به همین دلیل متاسفانه نرخ جراحی ترمیمی بینی نیز بالاست.در اینجا به مشکلاتی که ممکن است بعد از جراحی اولیه توسط یک جراح کم تجربه به وجود می آید و نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشد اشاره می شود.هر مشکل به نوبه ی خود نیاز به درمان خاصی دارد .

مشکلات پل بینی و بینی مرکزی

ناهنجاری منقار مانند توسط بافت نرم و غضروف

جراحی ترمیمی بینی

در یک بینی طبیعی ،یک فرو رفتگی خفیف وجود دارد که از پل بینی تا نوک بینی ادامه دارد ،در مورد بینی منقار مانند، این ناحیه ی پل روی بینی بسیار بالاست و بینی کمی به شکل منقار طوطی در می آید.سه عارضه ی مختلف در جراحی بینی می تواند منجر به این نوع نافرمی بشود.ایجاد بینی منقار مانند توسط غضروف زمانی رخ می دهد که :

کمی غضروف بعد از جراحی باقی بماند

جراح مقدار زیادی از بافت نرم را در بیماری که پوست ضخیم دارد حذف می کند بنابراین پوست به درستی نمی تواند منقبض شود به همین دلیل صاف شده و موجب ایجاد بافت اضافه در آن ناحیه می شود.برای اصلاح این مورد باید بافت اضافه برداشته شود و برای اطمینان از اینکه پوست بینی به غضروف متصل شده و به خوبی بهبود می یابد از بخیه ی قابل جذب و چسب بینی استفاده می شود.
جراح نمی تواند پشتیبانی کافی برای نوک بینی قرار دهد به همین دلیل به مرور زمان می افتد و باعث می شود که ناحیه ی بالای نوک بینی برجسته به نظر برسد.در جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح این مشکل نوک بینی باید بازسازی شود که پشتیبانی کافی را به دست بیاورد.

بیشتر بخوانید  آیا صدا پس از عمل بینی تغییر میکند؟

 نیمرخ بدشکل:فرو رفتگی بیش از حد یا برآمدگی ماندگار در پل بینی

این نوع ناهنجاری زمانی ایجاد می شود که قرار است یک برآمدگی روی پل بینی اصلاح شود.برآمدگی ماندگار زمانی ایجاد می شود که جراح نتوانسته به خوبی استخوان یا غضروف بینی را صاف کند.شرایط متضاد برآمدگی ماندگار ، فرو رفتگی بیش از حد می باشد در این شرایط جراح بیش از اندازه استخوان یا غضروف بینی را برداشته است که باعث شده بینی بیمار از نیمرخ گود به نظر برسد.

در جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح برآمدگی ماندگار باید با یک سوهان بینی (یک وسیله ی دقیق که می توان به کمک آن استخوان یا غضروف مشکل ساز را به صورت کنترل شده حذف کنیم) استخوان بینی را صاف تر کنیم.برای اصلاح فرو رفتگی بیش از حد نیز می بایست از غضروف بدن خود بیمار استفاده کرد تا بتوان ناحیه ی گود افتاده را پر کرد .

برجستگی بیش از حد نوک بینی / بینی پینوکیو

یکی از معمول ترین اشتباهات دیده شده بعد از جراحی بینی ، ارتفاع زیاد از حد نوک بینی می باشد .وقتی قوز روی بینی برداشته می شود ، بیماران اغلب تصور می کنند که نوک بینی خیلی با صورت فاصله گرفته است.اگر بعد از عمل جراحی شیب پل بینی زیاد شده باشد،مشکل دوچندان خواهد شد .

در بسیاری از موارد ، جراحان به سادگی جرات مقابله با ارتفاع بیش از حد نوک بینی را ندارند زیرا تکنیک هایی که برای کم کردن ارتفاع نوک بینی به کار می رود بسیار پیچیده می باشد و نیاز به مهارت بالا و تجربه ی زیادی دارد .جراح ترجیح می دهد از این عمل صرف نظر کند تا اینکه ریسک کاهش دادن برجستگی نوک بینی را بپذیرد .

بیشتر بخوانید  عمل زیبایی بینی در دوران کرونا

علاوه بر آن کاهش دادن قابل توجه برجستگی نوک بینی در روش جراحی بسته عملا غیر ممکن است .فقط در جراحی با روش باز می توان به صورت تاثیر گذار برجستگی نوک بینی را کاهش داد.مزیت این کار این است که اگر جراحی با روش باز به درستی انجام شود ، پشتیبانی ساختاری برای نوک بینی کاملا امکان پذیر است.

جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح نوک بینی نامتقارن

ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که هر زمان جراحی بینی انجام شود در واقع دو عمل جراحی جداگانه انجام شده است یکی سمت راست بینی و دیگری سمت چپ بینی.در هر مرحله از جراحی ، باید توجه زیادی به تقارن پرداخته شود.غضروف هر دو طرف نوک بینی باید خیلی دقیق بریده شود تا اندازه ی نهایی هر دو یکسان باشد.

عدم تقارن ممکن است ناشی از زخم های نابرابر در طول دوره ی بهبود باشد که تا ماه ها یا حتی سال ها پس از این واقعیت خود را آشکار نمی کند.برای داشتن یک جراحی ترمیمی بینی موفق،جراح باید در هر مرحله از جراحی توجه زیادی به تقارن و پیش بینی نحوه ی تشکیل بافت زخم بپردازد و بر این اساس یک نتیجه ی زیبا و رضایت بخش را تنظیم کند.

جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح مشکلات سوراخ بینی

ضعیف شدن پره های بینی/ضعف دریچه ی خارجی

باریک ترین ناحیه در ساختار داخلی بینی “دریچه ی بینی” نامیده می شود .باز گذاشتن کل دریچه ی بینی برای تنفس نرمال و بدون مانع، ضروری است.با این حال مشکلات دریچه ی داخلی بینی می تواند هنگام برداشتن قوز بینی نیز ایجاد شود.

بیشتر بخوانید  سوالات متداول درمورد هزینه عمل بینی در مشهد در سال 99

ضعف دریچه ی خارجی نیز زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی از غضروف نوک بینی در حین عمل بینی برداشته شود.بدون پشتیبانی مناسب غضروف در نوک بینی ،دریچه ی بینی که درست در بالای سوراخ بینی قرار گرفته است دچار انسداد می شود.پرداختن به این مشکل به این صورت است که غضروف نوک بینی را بازسازی کنیم تا پشتیبانی کافی ایجاد شود.

معلق ماندن کلوملا/جمع شدن سوراخ بینی/یا جمع شدن باله های بینی

عدم اطمینان از پشتیبانی نوک بینی می تواند منجر به مشکلات دیگری در سوراخ بینی بشود .”کلوملا” نام جزیی از بینی است که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند.در بهترین حالت این ناحیه باید چند میلی متر از لبه های سوراخ بینی پایین تر باشد.

اگر مقدار زیادی از ستون فقرات بینی یا قسمت پایینی سپتوم (اجزایی که نوک بینی را پشتیبانی می کند) حذف شود.کلوملا آویزان خواهد شد (به آن “کلوملای معلق” می گویند) و لبه ی سوراخ بینی بیش از حد جمع می شود یا پس رفت می کند.

که این عارضه نه تنها ظاهر ناخوشایندی پیدا می کند بلکه روی تنفس نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.اصلاح این مشکل نیاز به پیوند غضروف خواهد داشت .

 

هنگامی که مقدار زیادی غضروف برداشته می شود و فرورفتگی لبه پره بینی بعد از جراحی در داخل سوراخ بینی به وجود می آید، بیمار متوجه مشکلی خواهد شد که به آن جمع شدن باله های بینی گفته می شود .اصلاح این مشکل در موارد خفیف با پیوند غضروف و در موارد شدید با پیوند غضروف و پوست (معمولا از گوش) می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.