اطلاعات تکمیلی در مورد جراحی زیبایی بینی

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > اطلاعات تکمیلی در مورد جراحی زیبایی بینی

اطلاعات تکمیلی در مورد جراحی زیبایی بینی

در مطالب قبلی با عناوین رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟ و همچنین مطلب قبل از عمل جراحی زیبایی بینی چه اقداماتی باید انجام داد؟  که در قسمت مقالات وب سایت قرار دادیم اطلاعاتی در مورد چگونگی عمل جراحی زیبایی بینی برای شما دوستان قرار دادیم. حال در همین زمینه اطلاعات تکمیلی را هم در مقاله ای جداگانه  به شما دوستان ارائه میدهیم تا هرچه بیشتر و بهتر با روش انجام کار آشنا شوید. با ما همراه باشید :

 

 

سوال ۱ : کاندیداهای رینوپلاستی چه کسانی هستند؟

 

۱٫ رشد صورت کامل شده دختران بعد از ۱۶ سال و پسرها بعد از ۱۸ سال

۲٫ بیمار در سلامت کامل جسمی باشد.

۳٫ سیگاری نباشد یا حداقل چندین هفته قبل و چند ماه بعد سیگار نکشد.

۴٫ ناپایداری روحی یا بیماری واضح روانی نداشته باشد.

۵٫ بیماری مخاطی نداشته باشد مثل آلرژیک یا عفونت مزمن بینی که باید قبل از جراحی زیبایی بینی درمان یا کنترل شود.

۶٫ کسی که ترکیب صفات زیر را دارد که با حرف میم شروع میشود : مرد ، متوقع بیش از حد ، مجرد ، میانسال ، متشکر از خود.

 

 

 

سوال ۲ : تکنیک های جراحی بینی چند نوع است ؟

 

جراحی زیبایی بینی با دو روش بسته و باز انجام میشود :

 

۱٫ روش بسته :

 

روش بسته نیاز به تبحر خاصی دارد و در صورتی که پزشک شما این روش را برای جراحی بینی در نظر گرفته ، مطمئن شوید حتما یک پزشک ماهر را انتخاب کرده اید!

 

در روش بسته همه برش ها داخلی است،پوست از روی اسکلت کاملا بلند نمی شود،بلکه بخشی که قرار است جراحی زیبایی بینی شود از پوستی که در سایر نقاط به بینی چسبیده از آن جدا می شود و وسایل جراحی از زیر پوست و روی مخاط به داخل بینی برده شده و استخوان ها و غضروف ها برداشته میشود،خیلی وقت ها با لمس از روی پوست جراح نتیجه کاری که کرده در حین جراحی زیبایی بینی ارزیابی می کند،بزرگترین مزیت نداشتن برش خارجی و کم بودن میزان ورم بعد از عمل است.طرفداران آن جراحانی هستند که سال ها آن را انجام داده و خبره شده اند.اما اکثر جراحان به دلیل نداشتن دید کافی و لزوم کسب تجربه برای نتیجه خوب یا اصلا آن را انجام نمی دهند و یا فقط در بینی های خیلی کم مشکل این روش را انجام می دهند .

 

۲٫ روش باز :

 

در این روش بر وسط پوست ستونک بینی که بین سوراخ هاست برش داده می شود برش داده می شود و سپس با برش لبه داخلی سورخ ها،پوست کاملا بلند میشود و از غضروف و اسکلت جدا می شود (مانند کاپوت ماشین) با دیده شدن غضروف ها و استخوان هم ارزیابی ناهنجاری های داخلی راحت تر می شود و هم بر طرف کردن آنها،اما جراح باید این روش را به نحوی بلد باشد که چون پوست کاملا انجام می شود ورم آن به مدت طولانی تر باقی می ماند و دستکاری بیش از حد هم به این ورم کمک می کند،در ضمن می توان به تیغه وسط بینی هم با جدا کردن غضروف های خارجی دستیابی بهتری داشت در حالی که انجام تکنییک های سپتوپلاستی(عمل انحراف بینی) صرفا از طریق سوراخ های بینی دشوارتر است.

بیشتر بخوانید  توضیحاتی در مورد جراحی بینی مردان

 

تنوع تکنیک های رینوپلاستی باز،زمان کوتاهتر برای کسب تبحر در انجام تکنیک ها باعث شده جراحان به این روش تمایل بیشتری نشان دهند.

 

معایب آن عبارتند از:

۱٫ اسکار خارجی که خیلی به چشم نمی آید.

۲٫ ضخامت پوست در مناطق مختلف یکسان نیست و ممکن است نتیجه ای با مشاهده غضروف و استخوان مطلوب باشد از روی پوست چندان بی عیب نباشد.

۳٫ چسباندن چسب به خاطر این که پوست کاملا از روی بینی جدا می شود بیشتر لازم است و مدت طولانی تری چسب می خواهد.

 

 

 

سوال ۳ : پزشک در جلسه اول از شما چه سوالی می کند؟

 

باید یک شرح حال کامل از بیمار گرفته شود شامل مشکلات ظاهری (قوز بینی،نوک پهن وگرد،درازای نوک بینی و افتادگی آن،کوتاهی بیش از حد نوک بینی،انحراف ظاهری،پوست کلفت بینی،گوشتی بودن،شکل سوراخ ها و پهن بودن پره ها) و مشکلات داخلی (بسته بودن یک سوراخ،تنفس متناوب گاهی از یک سوراخ و گاهی سوراخ دیگر،خرخر کردن،خشکی صبحگاهی دهان،ترشح چرکی از بینی یا ترشح صبحگاهی ته حلق،آلژی فصلی به صورت ترشح آبکی همراه با عطسه و خارش داخل بینی،خشکی مخاط و سابقه خونریزی مکرر یا فراوان)سوالات دیگری که باید پرسیده شود عبارتند از : سابقه جراحی قبلی روی بینی یا سایر قسمت های بدن،مصرف سیگار و مواد مخدر(مخصوصا کوکایین که باعث تخریب پوست،مخاط و اسکلت بینی می شود.) سابقه بیماری مهم فعلی یا قلبی که ممکن است روند بیهوشی یا جراحی را با خطر روبرو کند مثل بیماری قبلی یا دیابت،فشار خون بالا و آسم.

در ضمن باید انگیزه بیمار هم از جراحی زیبایی بینی مشخص شود و همین طور و ضعیت عمومی روانی مانند سابقه بیماری های مهم روانپزشکی و مصرف داروهای اعصاب نیز پرسیده شود.

 

 

 

سوال ۴ : پزشک چه چیز را معاینه می کند؟

 

بیمار را از سر تا پا باید معاینه کند تا متوجه شود بیماری مهمی ندارد ،بسیاری از بیماران که انگیزه های روانی شدید برای جراحی زیبایی بینی  دارند مشکلات خود را از پزشک پنهان می کنند مانند بیماریهای شدید جسمی که بیهوشی برای آنها خیلی خطرناک است.مشاوره قلب و بیهوشی در صورت شک به مشکلات قلبی تنفسی و مشاوره روانپزشکی در بیمارانی که انتظارات و رفتار های غیر طبیعی دارند الزامی است.بعد از معاینه کلی،معاینه اختصاصی بینی و صورت انجام می شود.

شامل بررسی قوام پوست(ضخیم و نازک بودن)،تقارن بینی و صورت ،عدم تناسب بینی با صورت و وجود نا هنجاری های دیگر در صورت که باعث می شود بینی بزرگ به نظر آید مانند کوچک بودن چانه،برجسته نبودن گونه ها،لاغر و کشیده بودن صورت که در بسیاری از موارد اصلاح همزمان آن لازم است در غیر این صورت بیمار از بهترین نتیجه جراحی زیبایی بینی راضی نخواهد بود.داخل بینی باید با اسپکولوم معاینه شود شامل معاینه سپتوم،دریچه های داخلی و خارجی،شاخک تهتانی و میانی و مخاط بینی .

بیشتر بخوانید  اصول زیبایی شناسی قبل از جراحی بینی

 

 

 

سوال ۵ : نقش عکس گرفتن در جراحی بینی چیست؟

 

هم به نفع بیمار هم به نفع پزشک است . اولا در عکس ها تمام عیوب بینی را در زوایای مختلف می بیند و متوجه می شود چه مشکلاتی دارد که از پزشک درخواست کند آنها را برطرف کند،پزشک هم قبل از بیهوش کردن بیمار متوجه می شود که بینی چه عیب هایی دارد و چه کارهایی باید برای اصلاح آن انجام دهد.شاید عجیب باشد اما خیلی از بیماران قبل از جراحی به خاطر اینکه بینی خود را زشت می بینند اصلا به آن نگاه نمی کنند و فقط زشتی کل بینی خود را متوجه می شوند اما بعد از جراحی و زیبا شدن به آن با دیده کارشناسی و وسواسی می نگرند و حتی متوجه جزئی ترین اشکال آن می شوند که هم خودشان را عذاب می دهند و هم ناراحتی خود را به پزشک منتقل می کنند.بسیاری از بیماران با دیدن عکس های بزرگ در نماهای مختلف برای اولین بار متوجه عیوب یک قسمت بینی خود می شوند.

زیبایی صورت و بینی خود را به جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک بسپارید افرادی که با آموزش آکادمیک این اعمال جراحی را انجام می دهند.

در هر سال قریب به یک میلیون نفر در ایران جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.بدشکلی های بینی یا به صورت مادرزادی به وجود می آیند،یا در حین رشد ایجاد می شود و یا با گذشت سن و پیری به وجود می آیند.در بعضی ناهنجاری بینی بر اثر شکستگی به وجود می آید و در برخی بیماران نیز رینو پلاستی همراه با سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی روشی برای بهبود وضعیت تنفس از راه بینی است. چون بینی موقعیتی در مرکز صورت دارد. شکل و اندازه آن تأثیر قابل توجهی بر زیبایی دارد. در بسیاری از موارد حتی یک تغییر کوچک در بینی می تواند تأثیر قابل توجهی در زیبایی بینی داشته باشد. در اغلب موارد این تغییر بیش از آنکه موردتوجه عموم مردم قرار گیرد برای خود بیمار مهم است و باعث بهبود قابل توجهی در روحیه بیمار دارد.

 

 

 

آشنایی با جراحی

 

واژه رینوپلاستی از کلمه آلمانی Rhinoplastik یعنی تغییر شکل بینی گرفته شده است. ابتدا باید به غضروفها و استخوانهای بینی دسترسی پیدا کنیم، این برشها اغلب از داخل بینی است و گاهی برروی ستونک بینی که بین دو سوراخ بینی قراردارد. بعد از آن غضروفها و استخوانها یا کوچک می شوند درموارد نادر بزرگتر می شوند و یا نحوه قرار دادن آن تغییر داده می شود. برای مثال اگر نوک بینی بلند باشد جراح غضروف این ناحیه را طوری تغییر شکل می دهد که نوک کوچک شود. اگر استخوان پل بینی قوز داشته باشد آن را برمی دارد یا می تراشد تا شکل صاف یا غوصی پیدا کند. اگر ناحیه ای از بینی کوچکتر از حد طبیعی باشد به نحوی که عدم تناسب با سایر نقاط داشته باشد با گرافت غضروف یا نسخ نرم آن را برجسته می کند. در ضمن زاویه بین بینی و قسمتهای مجاور آن مانند لب و پیشانی را هم تغییر می دهد. بعد از تغییرشکلهای لازم پوست دوباره به جای خود برگردانده می شود و برشها دوخته می شود. سپس یک قالب پلاستیکی یک هفته ساختمان بینی را ثابت نگه می دارد و مانع جابه جایی قطعات شکسته شده می شود. درضمن از ورم هم جلوگیری می شود.

بیشتر بخوانید  انحراف بینی

 

 

 

بعد از عمل بینی چه میشود؟

 

فرد را به بخش ریکاوری منتقل می کنند. اکثریت بیماران بعد از عمل درد ندارند ولی به آنها مسکن قوی از نوع مخدر در چند ساعت اول بعد از بیهوشی داده می شود تا کاملا بی درد شوند. در چند روز اول بیماران حتی علیرغم نگذاشتن تامپون نمی توانند از بینی نفس بکشند که علت آن تورم داخل بینی است .در روز اول صورت متورم است ولی به تدریج ورم کم می شود.چند روز اول دور چشم کبود می شود با تکنیک جدید شکستن استخوان از زیرپوست به جای شکستن از داخل مخاط بینی میزان کبودی ناچیز است و به زودی برطرف می شود کمپرس یخ در ۴۸ ساعت اول مانع ورم وکبودی می شود و کمپرس گرم بعد از ۴۸ ساعت باعث رفع کبودی و ورم می شود.بخیه های خارجی ظرف پنج تا هشت روز برداشته می شود و همین طور پانسمان و قالب های خارجی ظرف یک هفته تا ۱۰ روز برداشته می شود.

انجام مراقبت های بعد از عمل در بهبود نتیجه موثر است.بالا نگه داشتن سر مانع ورم می شود ولی لازم نیست به صورت غیر طبیعی و حالت نگاه به سقف انجام گیرد.تا ۲ ماه از فین کردن خودداری کنید و فقط با سرم شستشو و گوش پاک کن بینی خود را تمیز کنید.هرگونه ورزش سنگین،بلند کردن اشیاء سنگین،خم شدن ناگهانی یا طولانی مدت با افزایش جریان خون به صورت و بینی ورم را بدتر می کند اگر نیاز به عینک دارید یا باید از لنزهای تماسی استفاده کنید یا عینک خود را با چسب به پیشانی بچسبانید یا به بینی فشار نیاورید.بینی و مخصوصا بینی های گوشتی و آنهایی که ناهنجاری های شدیدی داشته اند و عمل جراحی آنها طولانی بوده بعد از عمل خیلی ورم میکند.چسباندن چسب از نظر بسیاری از جراحان حائز اهمیت است چون ضمن تسریع خوابیدن ورم باعث جمع شدن پوست و چسبیدن آن به اسکلت جدید در حین برطرف شدن ورم میگردد.

بیمه هیچ پولی بابت زیبایی نمی دهد.

اگر جراحی بینی با آنالیز مناسب و به دست یک جراح ماهر و مورد تایید انجمن های علمی و برای بیماری که انتظارات واقعی دارد انجام گیرد بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.