اسکار یا جوشگاه یا جای زخم در صورت و بینی و درمان آن

عمل بینی در مشهد دکتر الهام آذرنوش > عمل زیبایی  > اسکار یا جوشگاه یا جای زخم در صورت و بینی و درمان آن

اسکار یا جوشگاه یا جای زخم در صورت و بینی و درمان آن

اسکار یا جوشگاه (Scar) ناحیه ای از پوست است که در اثر زخم و جراحت بافت فیبرو و سفت جایگزین بافت نرمال شده است و ناشی از روند طبیعی ترمیم زخم است پس بنابراین، جزئی از روند بهبود زخم است. به جز زخم های بسیار جزئی هر زخمی اعم از تصادف، بیماری و جراحی شامل جراحی بینی می تواند درجاتی از اسکار را ایجاد کند.

اسکارها بنابر دلایلی بیولوژیک کمتر به اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند و بافت غدد عرق و فولیوکول مو درونشان رشد نمی کند. بعضی بافت ها مانند استخوان بدون اسکار ترمیم می یابند. دو نوع اسکار بسیار شایع اسکار”هیپر تروفیک” و “کلوئید” است. نوع سوم “آتروفیک” است. در کلوئید و هیپرتروفیک که مردم به آن “گوشت اضافه در آوردن” می گویند، ضخامت بافت نرم به شدت و به صورت بد شکل زیاد می شود.
اسکارهیپرتروفیک وقتی رخ می دهد که بدن، کلاژن زیاد تولید می کند. اسکارهیپرتروفیک در بینی و بدن به شکل برجستگی قرمز روی پوست ظاهر میشود. اسکارکلویید قطعاً خطرناکتر از بقیه موارد است زیرا می تواند به شکل یک تومور نرم و بدشکل ظاهر شوند. معمولاً اسکارهیپرتروفیک نمی تواند به بافتهای اطراف زخم دست اندازی کند ولی اسکارکلوئید دست اندازی می کند.

 

 

جوشگاه زخم یا اسکارهیپرتروفیک

اسکارکلوئید بیشتر در سیاه پوستان رخ می دهد که معمولاً ناشی از جراحی، تصادف، آکنه و سوراخ کردن گوشها است. اسکار کلوئید درد و خارش دارد. قبل از عمل جراحی بینی از بیمار در مورد سابقه زخمش سوال می شود اگر بیمار مستعد اسکارباشد باید دقیقاً در ترمیم محل دقت کرد و قبل و بعد عمل بینی از دارو جهت جلوگیری از اسکاراستفاده کرد.

بیشتر بخوانید  آناتومی بینی : کالبدشناسی قسمتهای مختلف بینی

 

 

جای زخم یا اسکار کلوئید

اسکارآتروفیک شکل اشعه خورشید دارد وقتی اسکارآتروفیک رخ می دهد که بافت زیرین و عضله از بین برود مانند اسکار به علت زخم ابله مرغان.

 

 

جوشگاه زخم یا اسکارآتروفیک

اصولاً اسکارهیپرتروفیک و کلوئید بیشتر وقتی رخ می دهد که زخم درست بسته نشود و ترمیم زخم، ثانویه شود. پیشگری از بروز اسکار با ترمیم دقیق زخم در حین عمل بینی و ترمیم با نخ های ظریف و استفاده از ویتامین سی بعد عمل جهت بهبود ترمیم زخم و استفاده ژل سیکاکتیو و ژل سیلیکون بعد عمل بینی جهت جلوگیری از بروز اسکارمی باشد که همه این موارد برای جلوگیری از بروز اسکار در جراحی بینی توصیه می شود.

درمان اسکار یا جای زخم

یک روش، تزریق ژل کلاژن و هیالورونیک اسید جهت برجسته کردن اسکار آتروفیک می باشد. مهمترین عارضه این روش درمان، حساسیت آلرژیک است. از دیگر درمانها برای اسکارسطحی پوست صورت، استفاده از درموابریشن است که با وسایل مخصوص تحت بی حسی موضعی است. یک روش بسیار مهم، لیزرهای غیر مخرب هستند شامل لیزر دای پالس و لیزر ان دی یاگ و لیزر ار گلاس. این لیزرها لیزرهای استاندارد جهت درمان اسکارهیپرتروفیک و کلوئید می باشد.
معمولاً جلسات متعدد برای درمان با لیزر ضروری است. لیزر دی اکسید کربن که لیزر مخرب است برای اسکار آتروفیک مفید است. لیزر های مخرب قطعاً نتایج بهتر و عوارض بیشتری دارند ولی لیزر های غیر مخرب عوارض کمتر و نتایج ضعیف تری دارند.
یکی از روشهای درمان، استفاده از ژل سیلیکون می باشد که هم در تشکیل و هم از تشکیل و هم در بهبود اسکارکاملا موثر است. بعضی گزارشها حاکی از این است که درمان با فشار در بهبود اسکار گوش موثر است.
کورتیکواستروئید طولانی مدت مانند تریامسینولون تزریقی در نرم کردن اسکارهیپرتروفیک و یا کلوئید موثر است. ولی بتامتازون موضعی و سایر کرم های موضعی کورتیکواستروئید موثر نیستند.

بیشتر بخوانید  رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

 

 

اصولاً جراحی ناحیه اسکاربر پایه این است که اسکار یا گوشت اضافه یا جوشگاه برداشته شود و دوباره محل با نخ ظریف ترمیم شود. در بینی و اسکارهای آن نیز این روش موثر است. برداشت جراحی معمولاً در ترکیب با سایر روشها مانند لیزر و دیگر موارد از قبیل میکرودرموابریشن و ژل سیلیکونی بسیار موثر است.

 

به طور کلی در جراحی بینی و صورت، اسکار کمتر شکل می گیرد زیرا جریان خون بسیار قوی در صورت و بینی وجود دارد. بهترین روش پیشگیری از اسکار، ترمیم اولیه دقیق زخم و مصرف داروهائی چون ژل سیلیکون و یا ژل سیکاکتیو و ویتامین سی خوراکی بعد عمل است. در صورت بروز اسکار درمان دقیق کاملاً میسر است.

به این مطلب امتیاز دهید
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.